Gündem
  • 30.7.2020 01:04

Türkiye ve Ukrayna ortak İHA üretimine başlıyor

Türkiye İHA'lar konusunda o ülke ile anlaştı

Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Türkiye ile Ukrayna'ın İHA'lar konusunda anlaştığını ve yakın zamanda ortak üretime geçilebileceğini söyledi.

Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Türkiye ile Ukrayna'nın Bayraktar insansız hava araçlarının (İHA) ortak üretimine başlayabileceklerini söyledi.

Ukrayna'nın Türkiye'den Bayraktar İHA'larını satın aldığını belirten Güldere, “Daha güçlü sistemlerin ortak geliştirilmesi, hatta, gerekli şartlar sağlanırsa Bayraktar İHA'ların Ukraynada üretilmesi konusu görüşülüyor. Savunma sanayinin Türkiye-Ukrayna iş birliğinin yeni sembolü olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın kısa süre önce Kievi ziyaret ettiğini, sene başında da iki ülkenin savunma bakanlığı yetkililerinin bir araya geldiğini hatırlatan Büyükelçi, “Bu görüşmelerde, Türkiye ile Ukrayna'yı birlikte daha güçlü kılabilecek, ulusal güvenliğimize yönelik çok önemli projeleri görüştük. Bu alanda yoğun çalışmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Güldere ayrıca, Türkiye ile Ukrayna arasında varılan askeri-mali iş birliği anlaşmasının, iki ülkenin savunma sanayi alanında iş birliğini güçlendirdiğini vurguladı.

Ukrayna devlet savunma şirketi Ukroboronproma bağlı Ukrspetseksport ile Baykar Savunma arasında silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kurulduğu bildirilmişti.

 

Güncellenme Tarihi : 30.7.2020 01:08

İLGİLİ HABERLER