Gündem
  • 28.10.2022 23:40

Türkiye'de kaç aktif rüzgar türbinü var?

Türkiye'de aktif 3 bin 983 rüzgar türbiniyle elektrik üretimi sürdürülürken, yaklaşık 8 bin parçadan oluşan ve gelişen teknolojiyle artık kanat uzunlukları 100 metreyi bulan rüzgar türbinleri yeni yatırımlar ve teknolojilerle Türkiye'nin elektrik üretimine katkı sağlamaya devam edecek.

Türkiye'nin elektrik ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamasının yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadele ve cari açığın azaltılmasında önemli rol oynayan yenilenebilir enerji kaynakları arasında hidroelektrikten sonra en yüksek kapasiteyi eylül sonu itibarıyla 11 bin 641 megavatla rüzgar enerjisi oluşturuyor.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği'nden (TÜREB) derlenen bilgilere göre, yılın 10 ayında elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu aktif olarak işletmede bulunan 280 rüzgar enerjisi santrali ve 4 bin 117 rüzgar türbini karşıladı.

Türkiye'de son yıllarda gelişen rüzgar enerjisi sektörü yardımıyla, AB'de yoğun rüzgar yatırımı alan bazı ülkelerde yüzde 25'ler seviyesinde olan rüzgar enerjisi santrallerinin kapasite faktörü Türkiye'de ortalama yüzde 35 seviyesinde bulunuyor.

Ayrıca Türkiye, rüzgar enerjisinde kapasite artışıyla eş zamanlı olarak sanayisini de geliştirdi. Yeni rüzgar türbini teknolojileriyle Türkiye'nin karasal ve deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi potansiyelinin Türkiye'nin mevcut kurulu gücünün de üzerinde olacak şekilde 100 bin megavatı aştığı hesaplanıyor.

Rüzgar enerjisi ekipmanı üretiminde son yıllarda Avrupa liginde üst sıralara yükselen ve Avrupa'nın 5'inci büyük rüzgar endüstrisi olan Türkiye'den artık 6 kıtada 45 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç ediliyor.

Rüzgar enerjisinin dahil olduğu sanayi, inşaat, işletme, bakım ve onarım alanlarında ülkemizde 20 binden fazla kişi istihdam ediliyor.

TÜREK KASIM'DA İZMİR'DE BAŞLIYOR

TÜREB Başkanı İbrahim Erden, 1-2 Kasım'da İzmir'de düzenlenecek ve rüzgar sektörünün en önemli etkinliklerinde biri olan 11'inci Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi öncesi AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu

İLGİLİ HABERLER