Gündem
  • 31.5.2020 11:22

Türkiye'de Koronavirüs ne zaman bitecek?.. İşte o tarih

Türkiye'de corona virüs ne zaman bitecek? Ünlü profesörden son dakika açıklaması: "İlk vaka sayısından 180 gün sonra..."

Yaklaşık 3 aydır hem ülkemizde hem de dünyada hayatı olumsuz yönde etkileyen corona virüs hakkında dikkat çeken bir açıklama geldi! Son dakika gelişmesine göre Ankara Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Fatih Tank; Türkiye'de corona virüsün ne zaman biteceğiyle ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Buna göre eldeki verilerle yapılan simülasyonlara göre ülkemizde salgının başladığı 11 Mart'tan 180 gün sonra corona virüsün yok olması bekleniyor. Prof. Dr. Tank; corona virüsün Türkiye'de pik yaptığını artık sönümleme aşamasına geçtiğini vurguladı!

Ülkemizde corona virüs ne zaman bitecek? Bu soru son günlerde en çok merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor. Bilim insanlarının bu konuyla ilgili çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. 23 Nisan'da pik noktasını yaşadığımızı ifade eden Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Aktüerya Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Tank, 23 Nisan'dan sonra düşüşe geçen salgının bitiş süresi hakkında son dakika açıklamalarında bulundu. DHA'ya konuşan Prof. Dr. Tank, yapılan simülasyon çalışmasına göre salgının ilk başladığı 11 Mart'tan 180 gün sonra yok olacağını ifade etti.

Türkiye'nin koronavirüs salgınında 'pik' noktasını gördüğünü ve artık sönümlenme aşamasına geçtiğine işaret eden Prof. Dr. Tank, sönümlenme aşamasının uçağın piste inmek için alçaldığı sürece benzediğini söyledi. Prof. Dr. Tank, "Biz pik noktasını 23 Nisan olarak görmüştük. Türkiye çok uzun bir müddet tırmanış aşamasındaydı, 23 Nisan'dan sonra artık yavaş yavaş yatay seyre geçti, 'plato' denilen seyre geçti ve 21 Mayıs'tan itibaren de sönümlenme aşaması başladı. Yani uçak artık teker koyma yolunda ilerliyor. Tabii ki bu bir süreç, aşağı doğru iniyor. Bu süreçte bütün bu tahminler mevcut koşulların geçerliği altında devam ediyor. Ama iniş aşamasında herhangi bir türbülansa yakalanmamak için kişisel önlemlerimizi en üst düzeyde tutmamız gerekiyor" dedi.

'SİMÜLASYONA GÖRE 180 GÜNDE YOK OLACAK'

Prof. Dr. Fatih Tank, ellerindeki verileri değerlendirerek simülasyonlar yaptıklarını, buna göre salgının Türkiye'de başladığı tarih olan 11 Mart'tan 180 gün sonra yok olmasını beklediklerini dile getirdi. Prof. Dr. Tank, "Azalma büyüme faktörleri dikkate alınarak sayıları iterasyon yöntemleriyle incelediğimizde 180 gün sonra bitebileceği gözüküyor; ama bu mevcut koşullarda. Mevcut koşullar derken bu kısıtlama anlamında değil, ölüm oranlarımız, ölüm sayılarımız, büyüme faktörümüz bunları dikkate aldığımızda 180 gün gibi gözüküyor. Bunlar tabii ki birer gösterge. Biz önlemlerimizden ne kadar uzaklaşırsak bu öteye atacaktır. Son vakalarımıza baktığımızda, simülasyon çalışmalarını yaptığımızda 1 Ağustos itibarıyla 56 tane vaka tespit edilmesini bekliyoruz. Ama tabii ki bunlar bir simülasyon sonucu, eğer biz kendi kişisel önlemlerimizi değiştirirsek bu tabii ki rakamlara yansıyacaktır ve rakamlarda değişiklik olabilir" ifadelerini kullandı.

SALGININ BULAŞMA KATSAYISI 0,4

Türkiye'deki vaka sayılarına bakıldığında bir kişinin hastalığı kaç kişiye bulaştırdığının da hesaplanabildiğini kaydeden Tank, 'R0' katsayısının toplumda hiç bağışıklık kazanan kimse olmadığı durumda, 'R' katsayısının ise toplumda bağışıklık kazanmış kişilerin olduğu durumda bir kişinin kaç kişiye hastalık bulaştırdığını gösterdiğini ifade etti. Fatih Tank, "Şu an R0 katsayısı 2,1 civarında, R katsayısı ise 0.4'larda" dedi.

Türkiye'de corona virüs ne zaman bitecek? Ünlü profesörden son dakika açıklaması: İlk vaka sayısından 180 gün sonra...

Bizim burada gözlemlediğimiz ve bulgu olarak sunabileceğimiz en önemli şey her sokağa çıkma yasağından önce ve sonra hareket ettiğimizden bir sonraki hafta daha fazla hareket ediyoruz. Marketlerde ve eczanelerdeki hareketliliğimiz salgın öncesi dönemden çok çok daha fazla ve son zamanlarda hala resmi olarak parklar bahçeler açılmadığı halde, parklardaki ve bahçelerdeki hareketliliğimizin de son zamanlarda arttığı gözleniyor. Sosyal mesafe ne kadar korunuyor? Bunun ayrı bir araştırma konusu olması lazım" dedi.

 

Güncellenme Tarihi : 31.5.2020 11:31

İLGİLİ HABERLER