Gündem
  • 30.11.2012 09:42

Türkiye'den Yunanistan'a 'Karayılan' tepkisi!..

Dışişleri Bakanlığı, Interpol tarafından aranan, PKK terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan'ın imzasını taşıyan, örgüt propagandası niteliğindeki bir yayının, 28 Kasım 2012 tarihinde Atina'da tanıtımının yapılmasını ve bu amaçla Yunanistan Savuna Bakanlığı'na bağlı resmi Savaş Müzesi'nin kullanılmasının, "terörle mücadelede yürütülen işbirliği bakımından son derece talihsiz bir gelişme teşkil ettiğini" belirtti.
          Açıklamada, "Sayın Bakanımız 29 Kasım günü Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde söz konusu hadise karşısında tepkimizi dile getirmiş ve duyulan hayal kırıklığını vurgulamıştır" denildi.
     Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "NATO ve AB tarafından terör örgütü olarak tanınan PKK'nın terörizm propagandasının alenen yapılmasına imkan verilmesinin, ilgili NATO ve AB kararları ile terörle mücadele bağlamındaki uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olmadığı açıktır. Nitekim Yunanistan Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada da bu hususa işaret edilmiştir. Yunanistan Dışişleri Bakanı Sayın Avramopulos, bu hadiseden büyük üzüntü duyduklarını ve açıkça kınadıklarını ifadeyle, Yunanistan hükümetinin buna müsamaha gösterdiğini ima eden basın haberlerinin tamamen asılsız olduğunu bildirmiş ve Türkiye'yle ilişkilere atfettikleri öneme işaret ederek, yapılan soruşturma ışığında söz konusu etkinliğin düzenlenmesinde rolü bulunduğu anlaşılan Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı Savaş Müzesi'ndeki sorumlular hakkında gerekli işlemin yapıldığını belirtmiştir. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da bu husus yer almıştır"
     Açıklamada ayrıca, "Komşumuz ve müttefikimiz olarak dostluğuna önem verdiğimiz Yunanistan'la, son dönemde birçok alanda gelişen işbirliğimizin olumlu bir gündem çerçevesinde ilerletilmesi yönündeki arzumuz devam etmekte olup, bu iradenin karşılıklı olarak sergilenmeye devam edilmesi halinde, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin çok daha ileri bir noktaya taşınabileceğine inanılmaktadır" denildi.
    
     AA

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 10:49

İLGİLİ HABERLER