Gündem
  • 29.3.2012 14:02

Türkiye'ye at gözlüğüyle bakanlara güzel bir tokat oldu

ANKARA  - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AP Genel Kurulu'nda AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin Türkiye raporunun tartışıldığı sırada yaptığı konuşmanın, Türkiye'ye at gözlüğüyle bakanlara güzel bir tokat olduğunu ifade etti.
      Bağış, AA'ya yaptığı açıklamada, Hükümetin reform hızı ve kararlılığının Türkiye'nin AB içerisindeki dostlarını da güçlendirmeye devam ettiğini belirtti.
      Müzakerelerde diklenmeden dik duran Türkiye'nin, ileri demokrasi yolunda attığı adımlarla Avrupa'da Türkiye'nin AB üyeliğini savunan dostlarının da başını dik tuttuğunu vurgulayan Bağış, şunları kaydetti:
      "AP Genel Kurulu'nda Genişlemeden Sorumlu Komiser Sayın Füle'nin Türkiye raporunun tartışıldığı sırada yaptığı konuşma da Türkiye'ye at gözlüğüyle bakanlara güzel bir tokat olmuştur. Sayın Füle, cesaretle ve vizyoner duruşuyla gözleri olup görmeyenlere, kulakları olup duymayanlara, dilleri olup gerçekleri dile getirmeyenlere Parlamento Genel Kurulu'nda güzel bir ders vermiştir. Türkiye'nin reform kararlılığını görmeyen herkesin bu konuşmayı dikkatle okuması gerekir. Türkiye'de de özellikle olgun demokrasi konusunda muhalefet partilerimizin bu konuşmayı okumaları gerekir."
      Türkiye'nin olgun demokrasiye ulaşması gereğini en baştan beri kendilerinin söylediğine dikkati çeken Bağış, ileri demokrasinin, olgun demokrasi olduğunu, olgun demokrasinin de olgun katılımcılar gerektirdiğini belirtti. Olgun demokrasi konusundaki benzer şeyleri kendilerinin devamlı olarak söylediğini vurgulayan Bağış, şöyle konuştu:
      "Türkiye'de olgunluk konusunda, Sayın Füle'nin deyişiyle tabii ki 'azınlık görüşlerinin' de savunulması gerekiyor. Buna katılıyoruz. Ancak azınlık dediği muhalefetin de olgunluk sınavından geçmesi gerekiyor. Olgunluğun olduğu yerde provokasyonlara, millet iradesini gölgelemeye yer yoktur. Muhalefet ne zaman olgunluğa geçerse o zaman demokratik ortam daha da yükselecektir. Muhalefetin, 'bağırıp çağırmak' veya 'beyaza siyah demek' olduğu gibi yanlış bir zihniyet var. Parlamento kürsüsünü işgal etmek, bağırıp çağırmak olgunluk değildir. AB standartlarına karşı çıkmak, milletimizin AB standartlarında eğitim almasına karşı gelmek olgunluk değildir. Bunlar TBMM'nin ve demokratik mekanizmanın tahrip edilmesini amaçlayan umutsuz hareketlerdir. Demokratik mekanizmayı, parlamentoyu tahrip eden muhalefete ben de olgunluk çağrısı yapıyorum."
 

 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:14

İLGİLİ HABERLER