Ekonomi
  • 29.3.2012 14:27

Ucuz benzin 'fırsata' düştü

Sektör ortalamasının üzerinde indirimli akaryakıt satması nedeniyle diğer akaryakıt şirketleri tarafından eleştirilen Full, indirimlerine bir yenisini daha ekledi.

The Lira'nın haberine göre Opet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk’ün, "Akaryakıtta kâr yüzde 8-10... Yüzde 7 indirimleri nasıl yapıyorlar. O indirimli akaryakıtla aracınızın ne kadar gittiğine dikkat edin" eleştirilerine konu olan Full Akaryakıtları, benzine zam üzerine zammın geldiği dönemde bir fırsat sitesi aracılığıyla müşterilerine yüzde 15’e varan indirim sağlayacağını duyurdu.

''BİR YIL BOYUNCA KÂRDAN FERAGAT EDİYORUZ''

FULL’un EPDK’ya açıkladığı yüzde 7'ye varan indirimli resmi pompa fiyatlarına ek olarak yüzde ekstra indirim sağladığı indirim kartı uygulamasını, TheLira’ya değerlendiren Full Genel Müdür Yardımcısı Hakan Apaydın, yüzde 8 ek indirim sağladıkları kampanya ile bir yıl boyunca karlarından feragat ettiklerini bildirerek ‘’1 sene için bedavaya çalışmaya hazırız’’ diye konuştu.

Tanıtım amaçlı olarak bu tür bir kampanyaya giriştiklerini dile getiren Apaydın, pazarlama gideri olarak düşündükleri kampanyaların müşteri ilgisine bağlı olarak devamının geleceğini belirtti.

FULL’DEN OPET’E YANIT

Full Genel Müdürü Timuçin Yalı, sektörde kendilerinin bir ateş yaktığını bildirerek "Benzin Türkiye'de elektrik fiyatı gibiydi. Kimse fiyatı sorgulamıyordu çünkü aynıydı. Biz girdikten sonra ise artık fiyat sorgulanabilir hale geldi. Bizim akaryakıtımızdan şüphelenenlere diyorum ki; onlar bizim istasyonlardan istediğini seçip numune alsın, biz de onlarınkinden... Kimin yakıtı daha çok menzil alacak test edelim. Onlar bizim istasyonlarımızdan istediğini seçebilir ama onlarınkini ben seçeceğim. Eminim ‘1.000 istasyondan istediğini seç’ diyemezler” diye konuşmuştu.

BENZİNE YİNE ZAM

TÜPRAŞ dün akşam saatlerinde rafineri çıkış fiyatlarında yaptığı artırımın ardından akaryakıt şirketleri 95 ve 97 oktan kurşunsuz benzin fiyatlarına 8-10 kuruş arasında zam yaptı.

Dağıtım şirketlerinden alınan bilgiye göre, zammın ardından Ankara'da litresi 4,62 ile 4,63 lira arasında satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 4,70 ile 4,72 lira aralığında satılmaya başladı. İstanbul ve İzmir'de litresi 4,61-4,63 lira arasında satılan 95 oktan kurşunsuz benzin 4,69-4,72 liradan satılıyor.

Üç büyük ilde zam öncesinde 4,69 lira ile 4,72 lira aralığında satılan 97 oktan kurşunsuz benzin fiyatları ise 4,79-4,82 lira aralığında satılmaya başladı.
 

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:14

İLGİLİ HABERLER