Dünya
  • 30.1.2007 04:36

ULUSLARARASI TOPLANTIYA DEVEYLE GELDİ, BAKANI BİLE ŞOK ETTİ!

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Etiyopya'daki Afrika Zirvesi'ne Libya lideri Muammer Kaddafi damgasını vurdu. Sütünü taze taze içmek için devesini de Addis Ababa kentine getiren Kaddafi, liderlerin kaldığı Sheraton Oteli'nin bahçesine de dev bir çadır kurdurdu.

TÜRK HEYETİ TARTIŞTI
Kaddafi devesi ile birlikte çadıra yerleşirken, Libya heyeti ile koruma ordusu otelde kat kapattı. Başbakan Erdoğan'ın da zirvede ayaküstü sohbet ettiği Kaddafi'nin devesi ve çadırı Türk heyetinde de espri konusu oldu.

BAKAN SİTEM ETTİ
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bunun üzerine RJ uçaklarının gönderilişinin şerefine Türk Hava Yolları'nın apronda deve kestirmesini hatırlatarak medyaya sitem etti: "Biz olsak tefe koyarsınız. Adam yanında devesiyle geziyor."

SHERATON'IN BAHÇESİNE BEDEVİ ÇADIRI KURDU
İşte Kaddafi'nin, Sheraton Oteli'nin bahçesine kurdurduğu çadır. Kaddafi'nin devesi de çadırın çevresinde ancak fotoğrafta görünmüyor. Korumalar, dünya basınının görüntülemek için sıraya girdiği çadırın önünde etten duvar örüp kuş uçurtmadı.

Afrika Zirvesi'ne katılan Libya lideri Kaddafi, konaklamak için Sheraton Oteli'nin bahçesine Bedevi çadırı kurdururken, taze süt için yanında götürdüğü deveyi de çadırın önüne bağlattı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı, Etiyopya'nın Başkenti Addis Ababa'da düzenlenen Afrika Birliği 8'inci Zirvesi'ne, Libya Lideri Muammer Kaddafi Bedevi çadırı ve devesiyle damgasını vurdu. Afrika Zirvesi için Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya gelen Kaddafi, çok sayıda devlet ve hükümet başkanının kaldığı lüks Sheraton Oteli'nde kalmak yerine otelin bahçesinde yüzme havuzunun hemen yanında büyük bir Bedevi çadırı kurdurarak burada kalmayı tercih etti. Kaddafi, taze süt içmek için devesini de beraberinde getirdi. 28 Şubat öncesi, 1996'da dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan ile Bedevi çadırında görüşen Kaddafi, dünya liderlerini ağırlayan Addis Ababa'da aynı yöntemi izledi. Çok sayıda korumasıyla birlikte gelen Kaddafi, otelde konaklamak yerine, Başbakan Erdoğan'ın da kaldığı Sheraton Oteli'nin tropik bitkilerle süslü bahçesinde, yüzme havuzunun yanına kurdurduğu 200 metre kareye yakın Bedevi çadırında kaldı.

ETTEN DUVAR OLUŞTURDULAR

Libya lideri çadırda kalırken, heyet ve koruma ordusu beş yıldızlı otelde kat kapattı. Kaddafi'nin çok sayıda koruması, çadırın etrafından adeta etten bir güvenlik duvarı oluşturdu. Dünya basınının çadırı görüntülemesini önlemek ve yabancıların girişini engellemek için, çadırın bulunduğu alana özel izni olmayan hiç kimse geçirilmedi. Otel müşterileri bile, Kaddafi'nin çadırının bulunduğu bölüme giremedi. Sheraton Oteli'nin bahçesini dolaşmak isteyen otel sakinleri, çadırın bulunduğu bölümde yürüyüşlerini noktalamak zorunda kaldı. Çadırın bulunduğu alana girebilmek için özel iznin yanısıra ayrıca x ray cihazından da geçmeniz gerekiyor.

BRÜKSEL'DE DE ÇADIR KURDU
Kaddafi, 15 yıl aradan sonra, 28 Nisan 2004'de yaptığı ilk Avrupa gezisinde bedevi çadırı ile gündeme oturmuştu. Kaddafi Brüksel'deki Val Duchesse" Devlet Konukevi'nde kalmak yerine, konukevinin bahçesine büyük bir Bedevi çadırı kurdurmuştu. Çadır, Kaddafi'nin Libya ile iletişimini sağlaması için çanak antenlerle donatılmıştı.

"Biz olunca tefe koyarsınız"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Libya lideri Kaddafi'nin Afrika Zirvesi'ne devesiyle gelmesini ilginç ifadelerle değerlendirdi. Yıldırım "Biz olunca tefe koyarsınız, adam yanında devesiyle geziyor" dedi. Libya liderinin çadırı ve devesi Başbakan Erdoğan'ın heyetinde de sohbet konusu oldu. Heyetin neredeyse tamamı olayı konuşurken, Bakan Yıldırım deve konusuna ilginç bir açıklama getirdi. Kısa bir süre önce THY personelinin RJ-100 uçaklarını teslim etmesi nedeniyle apronda deve kesmesi olay olmuştu. Yıldırım, otelin lobisinde Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve bazı heyet üyeleriyle, Etiyopya'ya özgü geleneksel kahve içerken, Kaddafi'nin devesi konusunda, "Biz olsak tefe koyarsınız. Adam yanında devesiyle geziyor" dedi. Yıldırım, yanına gelerek kendisiyle tanışan Kaddafi'nin danışmanlarından, Kaddafi'ye selamını iletmelerini isterken, "Otelde mi kalıyor, başka bir yerde mi?" diye sordu. Bu arada Başbakan Erdoğan, Afrika Birliği Zirvesi sırasında Kaddafi ile ayaküstü sohbet etme imkânı da buldu. 

Güncellenme Tarihi : 24.3.2016 22:30

İLGİLİ HABERLER