Eğitim
  • 30.6.2007 11:41

ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLERİN YURT VE KREDİ BAŞVURULARI

Üniversitelerin ara sınıflarında okuyan öğrenciler, 2 Temmuz-5 Ağustos 2007 tarihleri arasında yurt, burs ve kredi için başvuruda bulunabilecekler.
      Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden (YURTKUR) yapılan açıklamaya göre, kurum yurtlarında barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyen öğrencilerin başvuru koşulları belirlendi.
      Buna göre, halen bir yükseköğretim kurumunun ara sınıfına devam eden ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri, 2 Temmuz-5 Ağustos 2007 tarihleri arasında YURTKUR'un ''www.kyk.gov.tr'' adresli internet sitesinden yurt, burs ve kredi için başvuruda bulunabilecekler.
      Yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yükseköğretim programlarına girecek öğrenciler de 24 Eylül-5 Ekim 2007 tarihleri arasında internet üzerinden başvuru yapabilecekler.
      2007-ÖSS'ye girerek bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanacak öğrencilerden yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi için başvuruda bulunmak isteyenler de ilk aşamada Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM)belirlenen başvurular ile ilgili formu kılavuzdaki açıklamalara göre doldurarak ''www.osym.gov.tr'' internet adresinden başvurularını yapacaklar.
      Öğrencilere, sınav sonuç belgesi ile asıl listeden yurda girmeye hak kazanmaları halinde yurdun adı, yerleştirilemediyse yurt yedek sırası bildirilecek.
      Yurtlara asıl listeden girmeye hak kazanan öğrencilerin kayıtları 3-14 Eylül 2007 tarihleri arasında yapılacak. Yedek listeden öğrenci alımına ise 17 Eylülden itibaren başlanacak. Yedekler, her 5 günde bir bölge müdürlüklerinin bulunduğu illerde bölge müdürlüklerince, bölge müdürlüklerinin olmadığı diğer il ve ilçelerde ise yurt müdürlüklerince ilan edilecek.
      Kurum yurtlarında barınan ancak yükseköğretim kurumunu süresi içinde bitirememiş ''artık yıl'' öğrencileri ise yurt başvurularını, 10-27 Eylül 2007 tarihleri arasında 2006-2007 öğretim yılında barındıkları yurt müdürlüklerine yapabilecekler.
      YURTKUR'a bağlı yurtlar, 10 Eylülde hizmete açılacak.

İLGİLİ HABERLER