Dünya
  • 20.4.2024 13:44

Ürdün üzerindeki esrarengiz uçaklar İsrail Savaş uçağı çıktı

İki İsrail askeri uçağı, İran'a saldırıyla birlikte Ürdün üzerinde uçuyor. 

Söylentileriyle aynı zamana denk gelen iki İsrail askeri uçağının Ürdün hava sahası üzerinden Ürdün'ün Irak ve Suudi Arabistan ile sınır bölgelerine ulaşmasını izledi. Yetkililer Amerikan gazetelerine bunu yapanın İsrail ordusu olduğunu söyledi. 

Bu iki İsrail askeri uçağı daha önce Ürdün hava sahasına birkaç kez girmiş ve İsrail'in Gazze Şeridi'nde başlattığı savaşın başladığı 7 Ekim 2023'ten  bu yana Krallık semalarında uçmaya başlamıştı .

Ürdün hava sahasında  iki İsrail askeri uçağı

Uçak takip sitelerinden alınan veriler, İran'a yönelik saldırı raporları alınırken, iki İsrail askeri uçağının Ürdün ve Suriye semalarında yoğun bir şekilde uçtuğunu gösterdi. 

"Arabi Post" tarafından tespit edilen ilk uçak, "Hex:738A43" kimlik kodunu taşıyan bir İsrail askeri uçağıdır. Bu, askeri amaçlarla tasarlanmış bir BOEING 707-300 veya B703 uçağıdır. Sahip olduğu birkaç uçaktan biri. İşgal ordusu da aynı türden. 

Uçak, bugün 19 Nisan 2024 Cuma günü saat 1:06 GMT'de uçak hareket izleme web sitesinde (Adsbeexchange) görünmeye başladı ve Ürdün hava sahasına gitmeden önce  ilk olarak işgal altındaki bölgeler üzerinde ve Gazze kıyısı açıklarında yoğun bir şekilde uçmaya başladı.

İsrail uçağı Ürdün hava sahasına birkaç kez ve farklı zamanlarda girdi ve uçağın uçuş verileri, Suriye topraklarına girdiğini ve oradan saat 2.50'de Krallığın kuzey sınırı üzerinden Ürdün'e girdiğini, işgal altındaki bölgelere girdiğini ve ardından geri döndüğünü gösteriyor. Yerel saatle 3:30'da Ürdün hava sahasına giriyoruz. 

İki İsrail askeri uçağıİsrail askeri uçağı Ürdün hava sahası üzerinde – adsbexchange – Arab Post

İsrail uçağı başkent Amman'ın üzerinden uçtu ve saat 03:41 GMT'de Ürdün-Suudi sınırına ulaştı ve Ürdün içinde Suudi Kurayyat Valiliği'nin karşısındaki alan üzerinden uçtu ve Suudi hava sahasına girmedi. 

Uçağın izleme verilerinin gösterdiğine göre askeri uçak, işgal altındaki bölgelere dönmeden önce saat 3:46'da Ürdün semalarında uçtu.