Gündem
  • 31.8.2017 00:33

Üst düzey MİT'çi ve emniyetçi Almanya'ya iltica talebinde bulundu

Fetullahçı iki hain ülkesinden kaçıp Almanya'ya sığındı.. Hainlerden birisinin MİT'te üst düzey görev yapan bir görevli diğerinin de emniyet müdürü olduğu öğrenildi.
Türkiye'de aranan bu iki FETÖ'cu alçak Almanya'ya resmi başvuruda bulundu..

Alman basınında Türkiye'den iki üst düzey emniyet ve istihbarat görevlisinin Almanya'ya iltica etmek istediği öne sürüldü. 

DW Türkçe'nin haberine göre,  bazı üst düzey emniyet görevlilerinin ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görevli üst düzey memurlardan birinin Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu bildirildi. Ayrıca Federal Emniyet Teşkilatı ile Türkiye'deki güvenlik birimleri arasında koordinasyonu sağlayan üst düzey görevlinin de Hessen eyaletinde iltica başvurusu yaptığı ifade edildi.

BAKANLIK BİLGİ VERMEDİ

Welt'in üst düzey güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberinde, Almanya İçişleri Bakanlığı'nın kişisel verileri koruma zorunluluğu nedeniyle söz konusu başvurulara ilişkin bilgi vermediğine dikkat çekildi.

Almanya iltica taleplerini neden kabul etti?

6 BİN 700'DEN FAZLA İLTİCA BAŞVURUSU: 'KIRMIZI PASAPORTLULAR DA VAR'

Haberde, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 6 bin 700'den fazla Türk vatandaşının Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu hatırlatıldı. İltica etmek isteyenler arasında kırmızı pasaport sahibi diplomatlar ve aileleri de bulunuyordu.

'ALMAN YETKİLİLER ENDİŞE İLE İZLİYOR'

Alman sözcü: Türk subaylara iltica tanınması hayati ve kaçınılmaz

Welt'in haberinde Alman emniyet yetkililerinin, Türkiye'deki bu gelişmeleri kaygıyla izlediği ifade edildi. Haberde, Ankara ile koordinasyonu sağlayan üst düzey Federal Emniyet Teşkilatı görevlisinin de Alman meslektaşlarına yazdığı mektupta bu kaygının dile getirildi belirtildi. Buna göre mektupta, Türkiye'nin bu tutumu nedeniyle güvenlik birimlerindeki bilgi birikiminin yeni görevlendirmeler ve değişikliklerle doldurulamayacak şekilde uzun süre için kaybolduğu ifadesine yer verildi.

 

Güncellenme Tarihi : 30.8.2017 23:28

İLGİLİ HABERLER