Bilim
  • 31.3.2011 15:16

UZAYA YOLCULUK BAŞLIYOR

Amaç, uzaya turistik yolculuk yapmanın milyonlarca dolarlık bir hayal olmaktan çıkması. Virgin havayollarının uzaya aynı anda 6 yolcu taşıyabilecek Virgin Galactic isimli uzay gemisi yapım aşamasında. Tamamlandığında, uzaya yolculuğun maliyetinin çok daha az olacağı hesap ediliyor.
Virgin Galactic uzay gemisi, bej alelade bir hangarda duruyor. Virgin Havayolları, uzay gemisinin birkaç sene içinde müşterileri uzaya götürmeye hazır hale geleceğini düşünüyor. Geminin neredeyse tam altındaki küçük bir delikten tırmandıktan sonra, daha yapılacak çok iş olduğunu görüyorum. Duvarlar çıplak, kablolar dışarıda ve henüz koltuk konmamış. Ancak her bir yolculuğa katılacak altı kişinin nasıl bir deneyim yaşacağını hissediyor insan. Geminin gövdesi boyunca yerleştirilmiş pencerelerin kimi yanlarda, kimiyse tavanda.
Yolcular bu pencerelerden mavi gökyüzünün önce mora, daha sonra ise uzayın siyahına dönüşmesini izleyecek. Motorun gürültüsü ve uzay gemisini saran atmosferin sesi kaybolacak.Sessizlik çöktüğünde ve dışarıdaki karanlığı gördüklerinde, yolcular artık uzayda olduklarını anlayacaklar. Ve işte o andan itibaren, atmosferin olmadığı ortamda, beş dakika geçirecekler.

Sorunları öngörebilmek
Geminin pilotlarından Pete Siebold, "Test uçuşu programında olduğumuz için, karşı karşıya olduğumuz en büyük zorluk geminin uçması değil, neyin ters gidebileceğini önceden tahmin edebilmek" diyor. Pilotların seyahatı New Mexico'da, henüz inşası bitmeyen dünyanın ilk ticari uzay limanında başlayacak. Pilotlar, uzay gemisinde yerlerini almadan önce bu terminalde üç gün eğitim görecekler. Yolculuk ise iki aşamadan oluşacak. Önce bir uçak, uzay gemisini 15 kilometre irtifaya çıkaracak ve ardından boşluğa bırakacak.
Uzay gemisi, motorunu ateşleyecek ve bir dakikadan kısa süre içinde saatte 4000 kilometre hıza erişecek. Virgin Galactic, henüz test uçuşu için bile uzaya gitmiş değil ancak gittikçe daha yüksek irtifada test ediliyor.

Biletler şimdiden ayrıldı
Virgin Havayolları, uzaya yapılacak uçuşların yolcu başı üreteceği karbonun okyanus aşırı uçuşlarınkinden daha az olacağını söylüyor. Ancak gene de, söz konusu olan çok kısa bir yolculuk için çok fazla enerji kullanılacak olması. Yakıt tüketimini düşüren bir etmen ise, geminin tümüyle karbon bileşenlerinden yapılmış olması. Gemiyi inşa eden Scaled Composites firmasından Matt Stinemetze, "Amacımız insanları tekrar tekrar uzaya götürebilmek" diyor. Stinemetze, "İlk iki sene için hedef, binlerce kişinin uzaya götürülmesi. Yirmi sene içinde, herkes uzaya gitmiş birini tanıyor olacak" diyor.
Gemi uzaydan dönerken kanatlarını kapayarak yarattığı dirençle yolculuğunu sarsılmadan tamamlayacak. Virgin Havayollarıyla rekabet eden bir firma şimdilik yok. Ancak girişim başarılı olursa, yatırımcıların rakip projelere para aktarması bekleniyor.

Neden mi?
Çünkü bedeli 200 bin doların üzerinde olan biletlerden şimdiden 400'den fazla adet ayrılmış durumda.

Güncellenme Tarihi : 23.3.2016 18:58

İLGİLİ HABERLER