Dünya
  • 28.1.2020 22:46

Uzmanlardan uyarı: Büyük bir asteroid Dünya'ya çarpabilir!

Son zamanlarda Dünya üzerinde birbirinden farklı pek çok doğa olayının olduğunu söyleyebiliriz. 2020 ile birlikte depremler, seller ve yangınlar gibi pek çok farklı doğal afet ile başa çıkmak zorunda kaldık. Şimdi ise uzmanlar bambaşka bir konuyla ilgili uyarı yaptı. Büyük bir asteroid Dünya'ya çarpabilir!

Neredeyse her sene bir gök cisminin Dünya'ya yaklaştığı konusunda ya da Dünya'ya çarpabileceği konusunda iddialar ortaya atılıyor. Bu iddialar inanması zor bir şey değil. Çünkü çok büyük bir evrende yaşıyoruz ve bu tür bir olay başımıza gelebilir.

Hatta Dünya'ya gelen birbirinden fazla gök cismi atmosfere ulaştığında yok oluyor ya da birden fazla küçük parçaya ayrılıyor ve biz bunları fark etmiyoruz.

Konuyla ilgili ortaya atılan yeni iddialarda ise NASA'nın henüz gözlemlemediği yani keşfetmediği bir gök cisminin Dünya ile çarpışarak herkesi şaşırtabileceği ortaya atıldı.

NASA'nın gezegenimize yakın yerlerde olan gök cisimlerini keşfetme oranının yüzde 90 seviyesinde olduğunu düşünürsek, yüzde 10'luk bir hata payı mevcut. Bu nedenle risk yok diyemeyiz.

Büyük bir gök cisminin Dünya'ya çarpma ihtimalinin ise oldukça düşük olduğu belirtiliyor. NASA her sene Dünya'ya zarar vermesi muhtemel gök taşının 300 binde 1 ihtimalle Dünya'ya çarpabileceğini ön görüyor. Bu ihtimal ne kadar düşük olsa da imkansız değil.

Dave Mckee isimli uzman, Bennu ve Apothis gibi bilinen gök taşları yerine bilinmeyenlerden korkulması gerektiğini açıkladı.

NASA destekli Catalina Sky Survey projesinde yer alan Greg Leonard ise, "Bir asteroidin Dünya’ya çarpması nedeniyle ölme ihtimalimin, bir yıldırım çarpması nedeniyle ölme ihtimalimden daha düşük olduğunu biliyorum” açıklamasında bulundu ve ekledi: “Ancak bir şey yapmazsak eninde sonunda kesinlikle bir asteroidin Dünya’ya çarpacağını da biliyorum. Bu yüzden bir şeyler yapma gereği hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Güncellenme Tarihi : 28.1.2020 22:55

İLGİLİ HABERLER