Yaşam
  • 31.10.2011 00:15

VAN GÖLÜ YANMIŞ ÇAMUR KUSUYOR!..

Altında ve civarında belirlenmiş tek bir fay bile bulunmayan Van'da 7.2'lik bir depremi çok şaşırtıcı bulan bilimadamları, depreme mantıklı bir açıklama bulmaya çalışıyor.
Onlar depremin nedeni üzerinde çalışırken bölgeden birbirinden tuhaf haberler geliyor.
Önce toprağın yanışı geldi bu kez de Van Gölü'nün depremden hemen önce çamur kustuğu belirlendi.

Depremin ardından Van Gölü çevresindeki esrarengiz olaylar sürüyor
Yanan bataklığın ardından göl kıyısındaki çatlaklardan sızan çamur uzmanlarca inceleniyor. Bu inceleme, deprem aktivitesiyle ilgili neler olabileceğine ışık tutacak

Uzmanlar, Van'daki kayıp fayın izini sürmeye devam ediyor. Kırılmaya ışık tutacak yüzey çatlaklarını arayan jeofizik uzmanları, ilginç doğa olaylarıyla karşılaştı.

Erciş'teki bataklık alanın ardından, Van Gölü kıyısındaki çamur yapısı da incelemeye alındı. Burada karayolunun gölle birleştiği yerin çatladığı görüldü.
Depremin yarattığı basınç nedeniyle gölün yüzlerce metre derinliğinden kalkan göl çamuru, gazla birlikte çatlaklardan dışarıya çıktı. Kayıp fayı arayan Jeofizik Uzmanı Mustafa Toker'e göre, bu durum deprem aktivitesinin bittiğini gösteriyor.

Toker,fay hattının bulunmasıyla, hattın ne kadar yer değiştirdiği de tespit edilebilecek.

Toker "Yeşilsu mevkiinden açığa çıkması gerekiyordu. Bu depremle fay açığa çıktı ve ters bindirme denilen deprem oluştu. Fay kırığını bulduğumuzda fayın ne kadar ötelendiğini buluruz. Buradaki miktardan da fayın ne kadar yer değiştirdiğini buluruz" diye konuştu.

NTVMSNBC

Güncellenme Tarihi : 23.3.2016 12:41

İLGİLİ HABERLER