Spor
  • 31.3.2013 02:40

Volkan Demirel'e çok güveniyorum...

     Aykut Kocaman, yardımcıları İsmail Kartal, Fahrudin Ömeroviç, idari menajer Hasan Çetinkaya ve futbol takımı medya sorumlusu Orkun Yazgan ile Kavacık'taki bir restoranda Fenerbahçe'yi takip eden muhabirlerle bir araya geldi.
     Fenerbahçe Kulübü'nün Alper Potuk'u transfer ettiğine ilişkin medyada yer alan haberle ilgili bir soru üzerine, ''Yönetim anlaştıysa gerçekten benim bilgim yok. Alper kendisini belli ediyor, milli takıma kadar geldiğine göre bir şey söylemeye gerek yok'' diyen Kocaman, şöyle devam etti:
     ''Önümüzde 16 tane final maçı görünüyor. Bu 16 final maçını yakalayabilmek transferleri konuşmaktan çok daha önemli. Transferlerle ilgili olarak tabii ki çalışıyoruz. Herhangi bir oyuncuyla ilgili düşünmenin bir anlamı yok. Tarihi bir dönemeçteyiz. 3 kupaya da ulaşma şansına sahibiz. Bir tanesinde 1 puanlık bir averaj hesabımız var.''
     Daha önce de yaptığı açıklamada kullandığı ''Sezon sonunda hesaplaşma'' cümlesinin sezon sonunda sanki takımdan ayrılacakmış gibi algılandığı ifade edilerek, ''3 yıl kalmayı düşünüyor musunuz-'' sorusuna Kocaman, ''Bence bunlara girmeyelim. Bunları konuşmanın mantığı yok. Hedefimiz 16 final maçı. Tarihi bir dönemden geçiyoruz. 3 kupanın 3'ünü de alabiliriz. Üçünü de alamayabiliriz. Hakikaten bıçak sırtı. Ne benim hesaplaşmam, ne oyuncu transferi... Hiçbiri umurumda değil'' diyerek yanıt verdi.
     Kocaman, ''Hesaplaşma kupa sayısına göre olmasın'' ifadesi üzerine, ''Asla öyle olmayacak'' dedi.
     A Milli Futbol Takımı'nın Andorra ve Macaristan maçları öncesinde ligdeki Medical Park Antalyaspor karşılaşmasını pazartesi günü oynama istekleri ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili soruyu da Kocaman, şöyle yanıtladı:
     ''Federasyon ile konuştuğumuzda 'Milli takım antrenörü onaylarsa olur' dediler. Ben Abdullah Avcı ile konuştum ve lig maçımızı pazartesi günü oynayıp oynayamayacağımızı sordum. 'Programımız ve antrenmanlarımız var, programı bozamam' dedi. Bizim futbolcularımız salı günkü antrenmanda zaten olacaktı. Gece özel uçakla bütün oyuncularımızı gönderecektik.''
     Rakiplerinin futbolcu cezalarını erteleme talebinin olduğunun belirtilip, kendilerinin bugüne kadar böyle bir isteği olmadığının hatırlatılması üzerine Kocaman, ''Bizim buna uygun tek durumumuz Caner'de oldu. Bu tip bir durumdan yararlanmak için pişmanlığını belirtmesi gerekiyor. Bunun için de suçu kabul etmesi gerekiyordu. Oyuncumuzu fırsatçılık yaparak, yapmadığı bir şey konusunda yalan söylemeye mi teşvik etseydik- Bu uygulama devam edebilir bir uygulama gibi görünmüyor. İstifade edenler etti, yakın zamanda da kalkar. Caner olayında hakeme yönelik ifadeyi rakip oyuncunun 'Ben söyledim' diye açıklaması, son dönemde bizim için ilahi bir yardımdı'' ifadelerin kullandı.
    
     -Salih Uçan'ın sakatlığı-
    
     Aykut Kocaman, Salih Uçan'ın 20 Yaş Altı Milli Futbol Takımı'ndan sakat dönmesiyle ilgili soru üzerine aynı durumun geçen sezon Gökhan Gönül'de yaşandığını hatırlatarak şunları söyledi:
     ''Futbolcumuz niye sakatlandı diye kimseye soramayız. Böyle bir şey olmaz. Futbolcu her yerde sakatlanır ama oyuncu sakatlığının ardından MR'a gönderilir, kulübü de bilgilendirilir. Bunların hiçbirisi olmadı. Ben 20 Yaş Altı Milli Takımı'nın maçına gittim. Baktım kadroda yok. Sakat olduğu için alınmadığını öğrendik. Önemli bir şey yok dediler ama baktık büyük bir kanama var. Teknolojinin geri olduğu dönemler olsa anlaşılabilir bu durum. Şimdi her şey gelişti, bunlar gayet tabii ki kolay yapılabilir. Oradan gelen itirazı da anlayamıyorum ben. Herkes kendisinin haklı olduğunu düşünüyor. Geçen sene oldu, bu sene de oldu. Çözüm bulalım. Bunu bulamadığımız için ilerleyemiyoruz. Sorunlardan ders alalım. Doktor gündem değiştirmek demiş galiba. Onu da anlayamadım neyin gündemini değiştiriyoruz.''
     Sakatlığı bulunan futbolculardan Mehmet Topal'ın Lazio maçına yetişme ihtimalinin yüksek göründüğünü belirten Kocaman, Salih Uçan'ın yüzde 5 veya 10 gibi bir oynama ihtimali olduğunu kaydetti.
     Kocaman, Bosna Hersek-Yunanistan milli maçını izlemeye gitmesinin transfer amaçlı olmadığını belirterek, ''Birbirine yakın iki takımı seyretmek için gittim'' dedi.
    
     -''Volkan Demirel'e çok güveniyorum''-
    

     Kaleci Volkan Demirel'in son dönemde eleştirilen performansıyla ilgili Kocaman, futbolcusuna güvendiğini belirtti.
     Kocaman, ''İkinci yarının 2-3 haftalık periyodunda düşüşle ilgili yorum yapılabilir ama onun dışında son derece iyi gidiyor. Sahadaki beden diline bakıyorum, öz güveni yakalamış durumda. Şu anda gayet iyi, Volkan Demirel'e çok güveniyorum. Hem kaleciliğine hem de ruh gücüne çok güveniyorum'' diye konuştu.
    
     -''Lazio'ya karşı ilk maçta gol yememeliyiz''-
    
     UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinde Lazio ile yapacakları ilk maçı gol yemeden tamamlamalarının çok önemli olduğunu belirten Kocaman, bu yöndeki soruyu şöyle yanıtladı:
     ''Öncelikli olarak şunu söyleyeyim; ilk oynayacağımız karşılaşma olduğu için Akhisar Belediyespor maçı daha önemli. Lazio maçındaki en önemli skor isteğim, gol yememek. İlk maçta gol yemediğimiz sürece bu turla ilgili düşüncem şu; nefes nefese oynarız. Az pozisyon vermek ve gol yememek üzerine oynamamız lazım.''
     Ligin ilk yarısındaki Aykut Kocaman ile ikinci yarısındaki Aykut Kocaman arasında bir fark göründüğü ifade edilerek yöneltilen soruya Kocaman, ''Benim hiçbir zaman konsantrasyonum düşmez. Bazen yaptığınız işlerde uygulamalar doğru sonuç veriyor. Bu öz güveni artırıyor, hepimiz için geçerli. Bazen de ortam, durum, gidişat olumsuz etkileyebiliyor'' diye konuştu.
    
     -''Emre Belözoğlu bıraktığı yerden önde ve iyi görünüyor''-
    

     Devre arasında Emre Belözoğlu'nun takıma dönmesiyle ilgili sorular üzerine de Kocaman, Emre'nin sarı-lacivertli takımdan ayrıldığı dönemden daha iyi bir durumda geri döndüğünü belirtti.
     Kocaman, ''İhtiyaçlarımızı belirlerken faydalı olacağını düşündüğüm için istedim. Benim istediğimin daha üstünde geldi. Bıraktığı yerden önde ve iyi görünüyor. Umarım bunu devam ettirir. Onların doğru davranışları, arkadan gelen bütün oyuncuları çekiyor. Bunlar lokomotif oyuncular'' ifadelerini kullandı.
     A Milli Futbol Takımı'nın 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde gruptan çıkma iddiasıyla ilgili olarak Aykut Kocaman, ''Biliyorum 4 maçı kazanmak da yetmiyor, diğer maçları da beklemek gerekiyor. Son karşılaşma, kalan 4 maçı kazanma hevesini artıracak diye düşünüyorum. Matematiksel olarak umut bitmediği sürece ümit var diye düşünmekte fayda var'' diyerek sözlerini tamamladı.
    
     Muhabir: Serdal Kalaycı / Bülent Aslan / Ülkü Parlakyıldız Karakuş
     Yayıncı: Hüseyin Doğru

 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:43

İLGİLİ HABERLER