Sağlık
  • 31.7.2014 14:59

Vücudunda 100 şarapnel parçası var ama gazi değil

2012 yılı Ağustos ayında Hakkari Geçimli Karakolu'na terör saldırısı sonucu 6 asker ve 2 korucu şehit olmuş, 14 asker de yaralanmıştı. Saldırıdan yaralı kurtulan 14 askerden biri olan İnegöllü Jandarma Komando Onbaşı Erhan Yakut, yaralı halde otobüsle İnegöl’e gönderilince Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Daha sonra kendi isteği ile otobüsle geldiğini açıklayan Yakut, askerliğini bitirmesine rağmen, kendisine halen gazi unvanının verilmediğini söyledi.

Saldırıda ağır şekilde yaralanan ve muayeneleri halen devam eden 24 yaşındaki Erhan Yakut, sosyal güvencesi olmadığı için askeri hastanelerde heyete giremediğini dile getirerek, “2012 Ağustos ayında görev yaptığım Hakkari’de karakol baskını sonucu yaralandım. Memleketime geldiğimde vali ve kaymakamız bana birçok söz verdi. Bu zamana kadar verilen sözler tutulmadı ve hiçbir güvence verilmedi. Hastalandığımda hastaneye gittiğimde kimse yüzüme bakmıyor. Bu halimle kimse işte vermiyor. ‘Bir derdin sıkıntın olduğu zaman hallederiz’ dediler ama hiçbirini de çözmediler. Girdiğimiz çatışmada 8 şehidimiz var, 14 yaralı da verdik. Çatışmanın olduğu an mevzide yatıyordum. Silah seslerini duydum mevziye doğru gittim. Çatışma anında bir arkadaşımız şoka girdi. O sırada üzerimize el bombaları atılıyordu. Atılan el bombalarından biri ayağıma geldi, diğeri de mevzinin içine girdi. Mevziden dışarı çıktığımda iki kurşun vücuduma isabet etti. Daha sonra ambulansa bindirdiler gerisini hatırlamıyorum" diye konuştu.

Bursa Asker Hastanesi'nde ortopedi doktorunun vücudunda birden fazla yabancı cisim gördüğünü anlatan Erhan Yakut, "Bu cisimler bana çok sıkıntı yaşatıyor. Yürüyorum halsiz düşüyorum. Geçtiğimiz gün pikniğe gittik, göle girdim, şarapnel parçası olan her yerim morardı. Bu sıcakta bacaklarım titredi. Soğuk olduğu zaman vücudumda uyuşmalar oluyor. Bu sıkıntıları doktora gidip anlatıyorum, doktor kafasını kaldırıp yüzüme bile bakmıyor. Benim tek isteğim sağlığım. Hastaneye gittiğimde yaşlılar ve gaziler nasıl öncelikliyse, ben de o şekilde tedavi olmak istiyorum. 5-6 saat sıra beklemek istemiyorum. Sağlığımı geri istiyorum. Benim tek isteğim sigorta. Benim sigortamı yapsınlar. Ben rahatsızlanınca hastaneye gidebileyim. Benim sağ boşluğumda demir var. Sürekli elime geliyor, onu bile almıyorlar. Benim param da yok. Ameliyat yapsalar param da yok” dedi.

“SAĞLIĞIMI GERİ İSTİYORUM”
‘Askere gitmeden önce böyle değildim’ diyen Yakut, “ Askerden bu şekilde döndüm hayatım karıştı. Beden ve ruh olarak sıfır durumdayım. Ben askere gittiysem, çatıştıysam, kaçmadıysam hakkımı istiyorum. O kadar saat çatıştık bunu mu hak ettik? İsteseydim mevziye gitmezdim. Karakolda 98 kişiydik. Sabah 00.10’dan 17:00’ye kadar çatışma sürdü. Çatışmayanlar sağ kaldı ve yaralanmadı” dedi.

Vatan kapılarının mültecilere sonuna kadar açıldığını dile getiren Yakut, “Suriyeliler vatanımıza geldi. Devlet büyüklerimiz onlara yardım ediyor, biz vatanımızı sancağımızı koruduk bize hiçbir yardım yapılmadı. Biz de mi başka ülkelere gidip dilenip yardım isteyelim” dedi.

“SADECE SAĞLIK GÜVENCESİ OLSUN”
Başbakan ve Cumhurbaşkanı’ndan yardım isteyen baba Cengiz Yakut, “Ben evladımı böyle askere yollamadım. Allah bizi kemik ve çamurdan dünyaya getirdi. Bu çocuğun 3. parçası niye şarapnel? Peygamber Efendimizin son hutbesi “Birbirinizi yiyin” mi? Ben bu memleketin vatandaşıyım. Bu memleketin toprağında dünyaya geldim. Bu toprakların ekmeğini yiyorum. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza sesleniyorum. Onların iki dudağının arasında “Bu çocuğa sahip çıkın” çocuğuma gazilik statüsü verilsin. Allah-ü Teala’nın mahkemesinde iki elim yakalarında. Gazilik vermiyorsanız da en alt sınıftan sağlık güvencesi olsun” dedi.

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 02:53

İLGİLİ HABERLER