Gündem
  • 29.2.2024 13:37

Yahudi aktivist Medea Benjamin: ABD yönetiminin elinde Gazze’nin kanı var!

Amerikalı Yahudi aktivist ve savaş karşıtı sivil toplum örgütü CodePink'in kurucusu Medea Benjamin, İsrail'in Gazze'deki yıkımının "soykırım" olduğunu söyledi. Benjamin, "Biden yönetimine sesleniyorum, (Gazze'de) yaptıklarınızdan dolayı yazıklar olsun. Bu yönetimin ve Kongre üyelerinin elinde (Gazze'nin) kan var" dedi.

İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ABD içinden tepkiler devam ederken, başkent Washington DC'de çok sayıda Filistin destekçisi eyleme imza atan savaş karşıtı CodePink örgütünün kurucusu Benjamin, duygu ve düşüncelerini anlattı.

Vietnam savaşından bu yana ABD'nin Irak'ta, Afganistan'da ve başka yerlerde pek çok savaşa karıştığını anlatan Benjamin, "ABD güçlü bir ülke ve bugüne kadar hiç hesap vermedi; Irak'ta, Afganistan'da ve Ebu Gureyb Hapishanesi'nde yaptıklarından dolayı sorumlu tutulmadı. Bir Amerikan vatandaşı olarak kendi hükümetimin bu yaptıklarından sorumlu tutulmasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

 

Yahudi aktivist Medea Benjamin: ABD yönetiminin elinde Gazze’nin kanı var!

"GAZZE'DE YAŞANANLAR SOYKIRIM"

Gazze'de yaşanan insani krizi ve İsrail'in saldırılarını "korkunç" olarak tanımlayan Benjamin, "Gazze'de yaşananlar soykırım, etnik temizlik, katliam, hatta Holokost. Orada olanlar korkunç. Çoğunluğu kadın ve çocuk 30 binden fazla masum insan öldürüldü." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Kongresinin halen İsrail'e yeni yardım göndermeye çalıştığını anımsatan Benjamin, Amerikan medyasının da Gazze'de olanlarla ilgili dürüst yayıncılık yapmadığını vurguladı.

Benjamin, "Ben bir Yahudi'yim ve bu konuda bir söz söyleme hakkım olduğunu düşünüyorum. Bu durum Yahudi halkına da İsrail'e de yardım etmez, ABD'nin Müslüman dünya ile ilişkilerine ve genel anlamda dünya istikrarına da yardım etmez." görüşünü paylaştı.

"BİDEN YÖNETİMİNE YAZIKLAR OLSUN"

İsrail'e koşulsuz desteğini sürdüren ABD yönetimine de seslenen Benjamin, artık bu ülkeye gönderilen silahlara ve yardımlara "dur" demenin zamanının geldiğini belirtti.

Yahudi aktivist Medea Benjamin: ABD yönetiminin elinde Gazze’nin kanı var!Medea Benjamin, şöyle devam etti:

"Biden yönetimine şunu söylüyorum, (Gazze'de) şu ana dek yaptıklarınızdan dolayı yazıklar olsun. Ellerimi bu şekilde her gün (kan kırmızı) renge boyuyorum çünkü bu yönetimin ve Kongre üyelerinin elinde (Gazze'nin) kan var. Biz tabii ki ateşkes çağrısında bulunuyoruz ve diyoruz ki artık İsrail'e yardım göndermeyin. Şu ana dek zaten çok fazla zarar verildi. Dünyanın ABD'yi (Gazze'de) yaptığı şeyden dolayı affetmemesi gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde bu konuda gözü açık olan Amerikan halkı da Biden yönetimini affetmemeli."

Güncellenme Tarihi : 29.2.2024 13:38

İLGİLİ HABERLER