Gündem
  • 25.2.2024 22:54

Yahudi Kürtler Gazze'de İsrail'le beraber savaşıyor

Almanya Kürt Topluluğu heyeti İsrail Kürtlerini ziyaret etti

Almanya Kürt Topluluğu (Kurdische Gemeinde Deutschland/KGD) lideri Mehmet Tanrıverdi başkanlığındaki bir heyet, İsrailli Kürtleri ziyaret etti.

Kürdistanlı Yahudiler ve İsrail'e göç meselesi | Independent Türkçe

Söz konusu heyet İsrail'de birçok parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle görüştü.

Mehmet Tanrıverdi, bugün Rûdaw 15.00 bültenine konuk olarak ziyaretle ilgili bilgi verdi.

İsrail'deki Kürt toplumunun talebi üzerine kendilerini ziyaret ettiklerini belirten Tanrıverdi, İsrail'e gitme planlarının zaten eslkiden olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

HABERCİ - TEHLİKELİ KARIŞIM ; YAHUDİ KÜRTLER (MUSEVİ DEĞİL!) KENDİLERİNİ  ALLAH'IN SEÇTİĞİ IRK (!), ORTADOĞU VE ANADOLU'YU DA VAAD EDİLMİŞ TOPRAKLAR  (ARZ-I MEVUD) OLARAK GÖREN, LAİN MİLLET YAHUDİLERİN VE ONLARIN KRİPTO  (GİZLİ)

"Programımız 7 Ekim olayları nedeniyle ertelenmişti. Bildiğiniz gibi İsrail hala savaş halinde. Bu duruma rağmen İsrail’i ziyarete gittik. Burada birçok insanla tanıştık ve çok ilginç yerler gördük. İsrail'in güneyine, Gazze sınırına gittik. Bin 200 kişinin öldürüldüğü festival meydanını gördük. Filistin halkıyla konuşmaya çalıştık. O bölge boşaltılmış. Sınır köylerinde yaşayanlar otellere yerleştirilmiş. Bazı vatandaşlar da çadırlarda kalıyor.”

Fotoğraf açıklaması yok.

"Kuzey ve Güney Kürdistanlı Kürtler İsrail ordusunun içinde"

Mehmet Tanrıverdi, İsrail'in kuzeyine Lübnan sınırına da gittiklerini belirterek şöyle devam etti:

İsrail, Kürt Gruplarını Neden Destekliyor? – ManazNet

"Savaşçılarla konuştuk. Orduda Kuzey ve Güney Kürdistanlı Kürtler var. İsrail'in kuzeyinde 22 yaşında bir Kürt kızıyla tanıştık. Daha sonra söz konusu genç kızın ailesine misafir olduk. Ailesi Kürtçe konuşuyordu ve biz Kürdüz diyordu. Koy ilçesindendiler. Gerçekten aktif bir toplum ama çoğu asimile olmuş, Kürtçe bilmiyorlar ancak Kürt olmaktan gurur duyuyorlar. İsrail'de Yahudi Kürtler her alanda mevcut ve ileri düzeydedir. Pazarda esnafın yüzde 60'ının Kürt olduğunu söylediler.”

İsrail'in Irak Kürtlerine desteğinin sebebi İran mı? - BBC News Türkçe

"Diğer Kürtlerle ilişkilerini ilerletmek istiyorlar"

Tanrıverdi, İsrail'de çok sayıda Kürdün yaşadığına dikkat çekerek, "Bilindiği gibi en fazla Kürt Almanya'da yaşıyor ama İsrail'de de 300 bin Yahudi Kürt var. Bu yılki Newroz'a İsrail'deki Kürt toplumunu davet ettik. Amacımız onlarla diyaloğu geliştirmek. Çünkü diaspora birdir ve birbirimize ihtiyacımız var. Aslında onlar da bunu istiyor ve ihtiyacını da duyuyorlar. İsrailli Kürtler, diğer Kürtlerle ilişkilerini ilerletmek istiyorlar. Almanya'daki Kürt topluluğu diasporadaki Kürtlere yönelik faaliyetler yürütüyor. Kürt toplumu ile Alman siyaseti arasında önemli bir köprü görevi görüyor” diye konuştu.

Netflix dizisi "Fauda" nın ünlü Kürt oyuncusu İsrail ordusuna katıldı -  Darka Mazi

Kürt şarkıcı ve aktör Idan Amedi, gönüllü olarak İsrail ordusuna katılmış Gazze'de çatışmada vurulmuştu..

Güncellenme Tarihi : 25.2.2024 23:21

İLGİLİ HABERLER