Dünya
  • 17.9.2023 15:00

Yahudileri aldı bir korku..Çarşamba günü İsrail'de neden yağmur yağdı?

Çarşamba günü İsrail'de neden yağmur yağdı?

İsrail Meteoroloji Servisi'ne göre 20. yüzyılın başlarından bu yana yalnızca üç benzer yağmur olayı yaşandı.İsrail tarihinde üçüncü kez yaz ayında bir çarşamba günü yağmur yağdı. Son yağan yağmur Ortodoks fanatik Yahudileri huylandırdı.

İsrail'in Çarşamba günü aldığı yağışlar sadece bu yaz sonu dönemi için değil, bir bütün olarak İsrail için alışılmadık bir durumdu: İsrail Meteoroloji Servisi'ne göre 20. yüzyılın başlarından bu yana yalnızca üç benzer olay yaşandı.

Orta ve güney İsrail'de Eylül ayının ilk yarısında kayda değer yağışlar nadirdir; 13-14 Eylül 1951 ve 11-12 Eylül 1932 de dahil olmak üzere geçmişte bu tür çok az olay yaşanmıştır; yağış 95 mm'dir. Gush Etzion yakınlarında kaydedildi; ve 9-10 Eylül 1909'da 28 mm. İsrail Meteoroloji Servisi'nin iklim hizmetleri başkanı Amos Porat'a göre, Yafa'da kaydedildi.

Ayrıca Porat, Eylül 1959'da ayın ilk yarısında art arda dört ila beş yağmurlu gün yaşandığını ekledi.

Porat, yağmurun Salı-Çarşamba gecesi Gazze'den bölgeye girdiğini ve daha sonra sabahın erken saatlerinde güney ve orta kıyı ovalarına ve ovalara yayıldığını açıkladı.

Sabah Gush Dan bölgesinde ve öğlene doğru kuzeybatı Negev'de birkaç saat boyunca sürekli yağmur yağdı; kuzeydoğu İsrail, güney Ölü Deniz bölgesi ve kuzey Arava üzerinde de yağmur bulutları gelişti.

Yağış seviyeleri 39 mm'ye kadar çıktı. güney Gazze sınırındaki topluluklarda ve 40 mm'yi aştı. Tel Aviv-Herzliya bölgesinde.

İsrail Meteoroloji Servisi'nin resmi olmayan ölçümleri ve göstergeleri de yerel yağışların 50 mm'yi aştığını gösteriyor. Batı Negev yakınlarındaki Hevel Şalom bölgesinde. Şaron bölgesinde, güney kıyı ovasında ve kuzey Gazze bölgesinde yağış miktarı 10 ila 20 mm arasında değişiyordu. Samiriye bölgesine ve Batı Kudüs Dağları'na doğru ilerledikçe ülkede 5 ila 15 mm arasında gözlemlenir. yağmurun.

Orta ve güney İsrail ile kuzey doğu İsrail'in diğer bölgeleri 5 mm'den az aldı. yağış miktarı. İsrail'in kuzeyindeki bölgelerde neredeyse hiç yağmur yaşanmadı.

Libya'yı vuran fırtına daha sonra doğuya, Mısır'a doğru devam etti ve karadaki yörüngesinde yavaş yavaş zayıfladı. Fırtınanın akıntısı sonunda İsrail'e ulaştı ama neyse ki gücünü kaybetmişti.

Fırtına iklim değişikliğiyle bağlantılı mıydı?

Porat, "Belirli bir olayı doğrudan iklim değişikliğine bağlamak zor olsa da , olayın olağandışı doğası ve aşırı olaylarda son zamanlarda yaşanan artış, iklim değişikliğinin bu çağında daha sık aşırı olaylara doğru bir eğilimin göstergesi olabilir" dedi.

Porat, "Son yirmi yılda yaz yağmuru olaylarının sıklığında bir artışın gözlemlendiğini belirtmekte fayda var " diye ekledi. "Bu olaylar tek başına yağış düzeninde bir değişikliğe veya gelecekte yağışlı yazlara doğru bir kaymaya işaret etmese de, bu rutin olmayan olayları iklim değişikliğinin bir parçası olarak aşırı olaylarda beklenen artışa bağlamak mümkün."Bu arada İsrailli din adamları Çarşamba günü yağan yağmurun bir haberci mi veya işaret mi olduğunu tartışıyor..

Güncellenme Tarihi : 17.9.2023 14:12

İLGİLİ HABERLER