Eğitim
  • 28.2.2013 13:19

"Yaşanacak kaosun sorumluluğu Nabi Avcı'ya ait olacak"

ANKARA -  Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ''Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği''nin Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatarak, yönetici adaylarına getirilen sözlü sınav ile puan üstünlüğüne göre ilk üç adayın valilere sunulmasının ve yöneticilerin valiler tarafından belirlenecek olmasının yönetmelikteki en tehlikeli nokta olduğunu savundu.
      Yönetici adaylarının yazılı sınavın yanı sıra sözlü sınava gireceğini ve değerlendirme aşamasında sözlü sınavın yüzde 30 oranında etki edeceğini kaydeden Koncuk, sözlü sınavın objektif değerlendirmeler içermeyeceğini belirtti.
      Siyasi ve ideolojik saiklerle hareket edileceğini, torpilin yönetici atamalarının her zerresinde kendisini hissettireceğini, liyakat ilkelerinin göz ardı edileceğini iddia eden Koncuk, sözlü sınavın elektronik ortamda kayıt edilmemesi ya da bunun yönetmelikte belirtilmemesinin de hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.
      Mülki idare amirlerine inisiyatif verilmesini ''fiyasko'' olarak nitelendiren Koncuk, eğitimde, yönetici atamalarında valilere ricacı olunacağı ve belli bir görüş mensuplarının açıkça kayrılacağını, bir devrin başlayacağını iddia etti.
      Yönetmelikle atamaların hangi aylarda ve sıklıkta yapılacağının belirtilmemiş olması ile il değerlendirme komisyonlarında o ilde en çok üye kaydetmiş sendikanın temsilcisi bulunmamasının eksiklik olduğunu ifade etti.
      Eski yönetmeliğe göre sınav kazanmış olan yönetici adaylarına yeni yönetmelikle yeni şartlar getirilmesinin hak gasbı olduğunu savunan Koncuk, ''Uzun süredir yönetici olmak için bekleyen bu kişilere yapılan haksızlığın, adaletsizliğin mimarları bilmelidir ki; yönetici adayları hakkını yargıda arayacaktır. Sendikamız avukatları da her türlü hukuki desteği verecektir'' değerlendirmesinde bulundu.
      Söz konusu yönetmelik doğrultusunda yapılacak atamaların büyük çoğunluğunun yargıdan döneceğini ileri süren Koncuk, şöyle devam etti:
      ''Başta Bakan Avcı olmak üzere bu yönetmeliği hazırlayan herkes bilmelidir ki; açılacak davaların ardı arkası kesilmeyecektir. Sendikamız da bu yönetmeliğin iptal edilmesi için en kısa sürede yargıya başvuracaktır. Açılacak davaların, yaşanacak kaosun tüm sorumluluğu Nabi Avcı'ya ait olacaktır.''

 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 17:38

İLGİLİ HABERLER