Ekonomi
  • 20.1.2023 19:45

Yeni Konut Finansman teklifi TBMM'de

Aylık taksitlerle vatandaşları ev sahibi yapmayı amaçlayan kanun teklifi, Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Türkiye'de konut sahibi olmak isteyenler için yeni bir uygulama devreye alındı.

Yeni Konut Finansman Programı ile orta gelir grubundaki vatandaşların ev sahibi olması hedefleniyor.

Teklif TBMM Başkanlığı'nda

Söz konusu programa ilişkin kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Şartları sağlayan vatandaşlar, asgari yüzde 10 peşinat ve aylık yüzde 0,69'dan başlayan faiz oranlarıyla ev sahibi olabilecek.

Aylık taksitlerle ev sahibi olma fırsatı

Aylık taksitlerin bir kısmını geri ödeme şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı 3 yıl boyunca üstlenecek.

Kampanyada başvurular 16 Ocak Pazartesi itibarıyla başladı. Proje kapsamında konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar, hizmete alınan internet sitesine (https://yenievimkampanyasi.com.tr/) yoğun ilgi gösteriyor.

İlk etapta 100 bin aile yeni evlerine kavuşacak

İstanbul'da 5 milyon liraya, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'da 3 milyon liraya ve diğer kentler için 2 milyon liraya kadar finansman sağlanabilecek.

İlk etapta 100 bin ailenin tamamının, birinci el olacak yeni evlerine kavuşması amaçlanıyor. Kampanyada, yüzde 0,69’dan başlayan vade farkı, 15 yıl vadeli, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 30'unu geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yıl ödeme kolaylığı sağlanacak.

Alınan konut 5 yıl boyunca satılamayacak

Bireyler; söz konusu finansman modeliyle 81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar, bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden konut sahibi olabilecek.

Programdan yararlanmak isteyen hanedeki eşlerin üstünde konut bulunmaması ve son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekiyor. Alınan konut 5 yıl boyunca satılamayacak, yeni evde bir yıl ikamet şartı olacak.

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek.

Bir yıl ikamet etme şartının uygulandığı iller

Kampanya kapsamında ilk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor. Konut bedelinin yüzde 10'u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek. Emlak Konut Genel Müdürlüğünün ürettiği projeler, GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliğine bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri, teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dahil olacak.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla'da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda bir yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacak.

Güncellenme Tarihi : 20.1.2023 19:46

İLGİLİ HABERLER