Sağlık
  • 31.8.2004 00:48

YENİ ZAYIFLAMA İLACI HEM ZAYIFLATIYOR HEM DE SİGARAYI BIRAKTIRIYOR

Yeni birleşen Sanofi-Aventis’in üzerinde çalıştığı zayıflama ilacı, sigarayı bıraktırıyor ve iyi kolesterolü yükseltiyor.
Gelecek yıl başında onaylanması beklenen Acomplia ismindeki yeni ilacın, 2006 yılında piyasa sürülmesi planlanıyor.


Yeni birleşen Sanofi-Aventis’in üzerinde çalıştığı zayıflama ilacı ümit verici sonuçlar sergiliyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmaların verdiği ilk klinik sonuçlara göre, Acomplia ya da Rimonabant ismindeki ilaç üzerindeki deneylerin olumlu sonuçlar verdiği belirtildi. Piyasaya sürülmesi durumunda, yeni birleşen şirkete, milyarlarca dolar kazandırması beklenen yeni ilacın, zayıflama, sigarayı bıraktırma gibi etkilerinin yanı sıra, kandaki “iyi kolesterolü” de yükseltme gibi etkilerinin olacağı kaydediliyor. Bir yıl boyunca yeni ilaçtan verilen şişmanlık hastaları, ortalama 8.6 kg zayıflarken, bu hastaların bellerinde de ortalama 8.5 cm’lik incelmeler oldu. Yine klinik deney sonuçlarına göre, yeni ilacı kullanan şişmanlık hastalarından yüzde 39’u, vücut ağırlıklarının yüzde 10’undan fazlası oranında kilo kaybettiler. Yeni ilacın, kandaki “iyi kolesterol” olarak da bilinen HDL’yi yüzde 27 oranında yükselttiği de belirtiliyor.
Gelecek yıl başında onaylanması beklenen yeni ilacın, 2006 yılında da piyasaya sürülmesi planlanıyor. Commerzbank’ın tahminlerine göre, yeni ilacın 2010 yılındaki satış hasılatı 6 milyar dolara çıkabilecek.


Uzmanlar, ilacın, mide bulantısı gibi bazı yan etkilerinin olmasına rağmen, yan etki düzeyinin kabul edilebilir seviyelerde olduğunu vurguluyorlar. Acomplia ismindeki yeni ilacın, beyinde bir çeşit biyolojik anahtar sistemiyle, açlığa neden olan proteinleri engelleyerek çalışacağı kaydediliyor. Sanofi-Synthelabo şirketinin, Aventis ile birleşmesi sonucunda, Avrupa’nın birinci şirketi konumundaki Sanofi-Aventis, dünyanın üçüncü büyük ilaç şirketi haline gelmişti.

Güncellenme Tarihi : 16.3.2016 22:50

İLGİLİ HABERLER