Gündem
  • 8.6.2023 23:48

Yerel seçimde İYİ Parti'den CHP'ye çok ağır şartlar

CHP bunu hiç beklemiyordu! İYİ Parti'den ağır yerel seçim şartı...
Seçim hezimetinin ardından gün geçmiyorki HDP destekli 6'lı masa ortaklarından çarpıcı haberler gelmesin.. Son gelen bilgilere göre; İYİ Parti'de yerel seçimlerde ittifakın devam ettirilmesi için CHP'ye ağır şartların sunulması konuşuluyor.
İYİ Parti CHP'nin oyunun yüzde 25 kendi oylarının da son seçime göre % 10 olduğunu belirterek 10 büyükşehirin 6 sının CHP'de 4'ünün kendilerinde olmasını isteyecek

Mayıs ayının son iki haftasında 3 seçim birden kaybeden HDP destekli 6'lı masada ortaklarında sular durulmuyor.

Seçim hezimetinin ardından İYİ Parti, CHP ve Saadet Partisi kanadından 6'lı masa ortaklığının artık devam etmediğine yönelik açıklamalar gelse de İYİ Parti yönetimi yerel seçimler için CHP'ye karşı kendi elini kuvvetlendirecek teklifler hazırlamaya başladı. 

CHP'YE AĞIR ŞARTLAR: İYİ PARTİ BÜYÜKŞEHİRLERE GÖZ DİKTİ

Diken Gazetesi'nde yer alan kulis haberine göre; 2019 yerel seçimlerine CHP ile birlikte giren İYİ Parti'nin önümüzdeki yerel seçimlerde de ittifakın devam etmesi için ağır şartlar sunacağı belirtildi.

Yerel seçimler için CHP’yle "güçlü pazarlık" fikrini savunan bazı isimler, ortaklarının masasına net taleplerle gidilmesinden yana.

Bu talepler arasında yerel seçimlerde ittifakın sürdürülmesi halinde aralarında Antalya’nın da olduğu bazı büyükşehir belediyelerinin İYİ Parti’ye bırakılması da yer alıyor.

Bu kentlere Isparta’nın da eklenebileceği konuşuluyor. 

İYİ Partililer Antalya’nın merkez açısından önemli bir nokta olduğunu ve bu kentin ittifakla "rahat kazanılacağını" düşünüyor.

24-25 Haziran'da kurultaya gidecek olan İYİ Parti'de ittifakla ilgili son karar yeni yönetim tarafından verilecek. 

Güncellenme Tarihi : 9.6.2023 00:03

İLGİLİ HABERLER