Gündem
  • 31.1.2023 14:59

Yıkım mutabakatı!.. 6'lı masa hazine yardımı şartını yüzde 1 oy'a indirdi

Mutabakat metninden imtiyaz çıktı… Altılı masanın ‘küçük partilerine’ özel madde!

Altılı masanın büyük bir törenle duyurduğu Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde, ittifaktaki DP, SP, Deva ve GP gibi küçük partilere devlet bütçesinden para aktarılmasını sağlayacak maddeye yer verdiği tespit edildi.

Seçime 102 gün kalmasına rağmen hala ortak adayını belirleyemeyen Millet İttifakı partilerinin dün kamuoyuna duyurduğu Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin genelini “yıkım” vaatleri oluştururken, altılı masanın küçük partilerine devletten oluk oluk para akıtılacak bir maddeye yer verildiği ortaya çıktı.

'HEPİMİZ HAZİNEDEN PARA ALALIM' MADDESİ

Altılı masanın açıkladığı metinde en çok dikkat çeken maddelerden biri “Hukuk, adalet, yargı” başlığı altında açıklanan maddeler oldu. Bu bölümde seçim barajının yüzde 3’e düşürüleceği ilan edilirken, “hazineden para desteği alma barajı”nın ise yüzde 1'e çekileceği vurgulandı. 

Mutabakat metninde, “En son yapılan milletvekili genel seçiminde en az %1 oy alan siyasi partilerin hazine yardımından faydalanmasını sağlayacağız." ifadeleri yer aldı.
Altılı masanın ittifak ortaklarından Gelecek Partisi, Deva Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin oy oranının yüzde 1 dolayında olduğu anketlere yansırken, seçim günü de benzer tablonun ortaya çıkacağı öngörülüyor. Bu haliyle “hazine yardımı” maddesinin yüzde 1’e çekilmesinin, altılı masanın ortaklarının devletten para alabilmek için kendilerine özel düzenleme yaptığı şeklinde yorumlandı.

YAPMAYI DEĞİL, YIKMAYI VAAT ETTİLER

Altılı masanın seçim beyannamesi niteliğindeki metin 9 ana başlık, 240 sayfa ve 2 binden fazla yeni düzenlemeyi içeriyor. Açıklanan Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde çok tartışılacak maddelere yer verildi. Genel olarak şehir hastanelerin yapımının durdurulması, Akkuyu Nükleer Santrali'nin gözden geçirilmesi, Kanal İstanbul projesinin iptal edilmesi gibi söylemlerle yapmayı değil yıkmayı, yeni değil eskiyi vaat eden altılı masa, bazı maddeleri de devlet yönetimine göre değil, kendi parti çıkarlarına göre yazmayı tercih etti.


DAVUTOĞLU BAŞBAKAN OLUNCA DEVLET ARAZİSİNİ KENDİ VAKFINA DEVRETTİ

İktidar olmaları durumunda %1’lik partilere devlet hazinesinden para aktarılmasını sağlayacaklarını ilan eden altılı masa, bu konuda geçmişten vukuatlı.
Altılı masa paydaşlarından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 2014 yılında Başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından 2015’te kendi üniversitesine devlet arazisini bedelsiz tahsis etmişti. İstanbul Kartal’daki 450 dönümlük araziyi Bilim ve Sanat Vakfı üzerinden “süreli kullanım” olarak elde eden Davutoğlu’nun burada İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurulmasını sağladığı, başbakan olmasının hemen ardından 29 Mayıs 2015’te dev araziyi hiçbir bedel ödemeksizin Şehir Üniversitesi’ne devreden Özelleştirme Yüksek Kurulu belgesine imza koyduğu belirlenmişti.

Güncellenme Tarihi : 31.1.2023 15:06

İLGİLİ HABERLER