Gündem
  • 29.11.2012 16:06

Yol yapımında ermeni mezarlığı bulundu

SİİRT ile Eruh İlçesi arasında geçen yıl başlanan yol yapım çalışmaları sırasında, Ermeniler'e ait olduğu iddia edilen bir mezarlık ortaya çıktı. Kazı çalışmaları sırasında yaklaşık 100 mezardaki kemikler çevreye saçılınca, köylüler kemikleri toplayıp mezarlara yerleştirdi. Ancak mezarlara bırakılan kemiklerin hala görünüyor olması, çevre sakinlerinin tepkisine neden oldu.

 Yakındaki Kayaboğaz Köyü'nde yaşayan vatandaşlar, mezarlığın Ermeniler'e ait olduğunu ileri sürerek, mezarlığın ilerisinde de Derşımş Ermeni Kilisesi'nin bulunduğunu söyledi. Köylüler şöyle dedi:

"Geçen yıl karayolları burada çalışma yaptı. İş makineleri ile yapılan yol kazısı sırasında yaklaşık 100 mezar ortaya çıktı. Mezardaki kemikler çevreye saçıldı. Bizler o kemikleri toplayıp yerine koyduk. Ama bir yol olmasına rağmen bu mezarlıkla ilgili kimse bir şey yapmadı. Yarısı kazılan mezarlardaki kemikler dışardan görülüyor. Yani yarı açık. Mezarlığın Ermeniler'e ait olduğunu biliyoruz. Mezarlığın yukarısında Derşımş Kilisesi de var. Yıllar önce orada Ermeniler de yaşıyordu ama şimdi kimse yok o köyde."

İLGİSİZLİĞE TEPKİ

Köylüler mezarlığın ortaya çıkarılmasıyla birlikte kemiklerin çevreye saçılmasına rağmen yetkililerin herhangi bir girişimde bulunmadığını dile getirerek şöyle devam etti:

"Bir ay oldu. Çevrede bizim gördüğümüz yaklaşık 100 mezar var. Yol mezarlığın içinden geçirilmiş. Mezardaki kemikler ortada. Kimse gelip herhangi bir araştırma bile yapmadı. Ayıp, günah. Yani birilerinin bu mezarlıkla ilgilenmesi lazım. Bu kemiklerin uygun bir yere taşınması gerekir. Böyle açıkta kalmaması gerekir." 

 

DHA

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 10:50

İLGİLİ HABERLER