Gündem
  • 6.12.2023 11:35

Yunan Gazeteci Erdoğan'a sordu.. Bir gece ansızın gelecek misiniz?

Başbakan Kyriakos Mitsotakis ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak olan toplantı (Atina, 7 Aralık 2023) ikili ve çok taraflı olarak büyük önem taşıyor; zira her iki siyasi lider de küresel ölçekte önemli bir yatıştırma mesajı yayabilir. 

Türkiye tarihsel olarak NATO üyesi olmuştur. Ancak dış politikası, Rusya ve Çin ile yapılan silah anlaşmaları konusundaki anlaşmazlıklar da dahil olmak üzere çeşitli jeopolitik faktörler nedeniyle geleneksel Batı ittifaklarından sapma işaretleri gösteriyor. Türkiye'nin Batılı bir ülkeden potansiyel Eurofighters satın alması, Ankara'nın NATO'ya ve daha geniş Avrupa-Atlantik topluluğuna olan bağlılığını yeniden teyit etme girişimi olarak yorumlanabilir. Savunma anlaşmaları genellikle askeri işlemlerin ötesine geçer ve ülkeler arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri etkileyebilir.

Yunan gazeteci Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sordu: Bir gece ansızın gelecek misiniz?
Yunanistan gazetesine röportaj veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'bir gece ansızın gelebiliriz' sözleri soruldu. "Bizi tehdit edenler bizden çekinmelidir" diyen Erdoğan, "Vatanımızı savunmak en büyük hakkımızdır" vurgusu yaptı.

Ziyaretten önce röportaj verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'da yayınlanan Kathimerini gazetesine verdiği röportajda, 7 Aralık'ta Atina'ya yapması planlanan ziyaret öncesinde Türk-Yunan ilişkilerine dair soruları yanıtladı.

"Geçmişimiz itibarıyla iç içeyiz"

Sözlerine Türkiye ve Yunanistan'ın iki komşu ülke olduğunu vurgulayarak başlayan Erdoğan, önceki günlerde "Türk-Yunan ilişkilerinde yeni sayfa" ve "kazan kazan formülüne" dair yaptığı açıklamalara ilişkin şunları söyledi:

Aynı coğrafyayı, aynı denizi paylaşıyoruz. Aynı havayı soluyoruz. Geçmişimiz itibarıyla iç içeyiz. Aramızda henüz çözüme kavuşturamadığımız pek çok mesele bulunuyor, iki ülke olarak bunun farkındayız. Ancak bu sorunların gerginliğe vesile olmasına, hükümetlerimiz ve halklarımız arasında anlaşmazlıklara yol açmasına izin verip vermemek bizim elimizdedir. İşte ben bu manada ilişkilerimizde 'yeni bir sayfadan', 'kazan-kazan' ilkesinden bahsettim. 'Kazan-kazan' anlayışı zaten Türkiye'nin uluslararası ilişkilere, diplomasiye yaklaşımının temelinde yatıyor.

"Bir gece ansızın gelecek misiniz?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan basınına birçok kez yansıyan "Bir gece ansızın gelebiliriz" şeklindeki sözlerine ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:

Ancak bizi tehdit edenler bizden çekinmelidir. Ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör unsurlarına karşı 'Bir gece ansızın geliriz' dedik ve gereğini yaptık. Terör yuvalarını başlarına yıktık ve yıkacağız. Toprak bütünlüğümüze, birliğimize ve beraberliğimize el uzatanların bizden göreceği karşılık her zaman bu olmuştur ve bundan sonra da bu değişmeyecektir. Vatanımızı savunmak, milletimizin huzurunu korumak en doğal hakkımızdır ve tüm terör odaklarına karşı da bu hakkımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır."

Güncellenme Tarihi : 6.12.2023 11:43

İLGİLİ HABERLER