Sağlık
  • 29.3.2013 13:38

Yüz, kol ve bacak da organ bağışı kartında

Sağlık Bakanlığı organ bağışının artırılması için bazı yeni uygulamaları devreye sokacak.

Nakil cerrahisinin artması ve yeni tedavilerin uygulanması nedeniyle bağış kartına yeni organ ve dokular eklendi. Daha önce düzenlenen ''Doku ve Organ Bağış Belgesi'' güncellenerek, ''Organ ve Doku Bağış Kartı'' haline getirildi.

Yeni formattaki ''Organ ve Doku Bağış Kartı''nda, bağışlanan organ ve doku listesinde kalp ve kalp kapakçığı, karaciğer, böbrek, pankreas, akciğer, kornea, kemik, kas dokusu, kıkırdak, tendon, ince bağırsak, yüz ve saçlı deri, ekstremite (kol ve bacak), üst solunum, üst sindirim yolu yer alacak. Kişi, bunların tamamını işaretleyebileceği gibi belirli organlarını da seçerek bağışlayabilecek.

Organ bağışı il sağlık müdürlüklerinde, organ ve doku nakli bölge koordinasyon merkezlerinde, üniversite, kamu ve özel sektöre ait sağlık kuruluşlarında, toplum sağlığı merkezleri ile aile hekimliklerinde yapılabilecek. Bu kurum ve kuruluşlarda organ bağışıyla yetkilendirilen görevlilere birer ''kullanıcı kodu'' verilecek. Bu görevliler sadece bağış alabilecek, diğer bağışçıların kişisel bilgilerine ulaşamayacak.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bağış formunun vasiyet şeklinde düzenlenmesi ve bir aile yakınının bu karardan haberdar edilmesinin, sağken organlarını bağışlayan kişinin ailesinin konuya daha sıcak bakmasını sağlayacağını dile getirdi.
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:47

İLGİLİ HABERLER