Gündem
  • 31.3.2012 15:08

Zararlı bal satanlara bir darbede internetten

Zararlı bal satışı yapan firmalara bir darbede BTK'dan geldi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tüketicileri aldatan ve sağlık için tehlikeli madde riski barındıran bal ürünleri satılan 10 internet sitesini Güvenli İnternet Hizmeti kapsamından çıkardı.

BTK Başkanı Tayfun Acarer AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde bazı bal ürünlerinin sağlık için tehlikeli madde riski barındırdığına ve bu ürünlerin internet siteleri üzerinden de satışı yapıldığına ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tespitleri olduğunu hatırlattı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından söz konusu bal ürünlerini sattığı belirlenen 10 web sitesinin kendilerine bildirildiğini belirten Acarer, kullanıcıların mağdur olmaması için tüketicileri aldatan ve sağlık için tehlikeli madde riski barındıran ürünlerin satışının yapıldığı tespit edilen söz konusu web sitelerinin Güvenli İnternet Hizmeti dışına alındığını kaydetti. Acarer, böylece Güvenli İnternet Hizmeti abonesi olan kullanıcıların, sağlığa zararlı ürün satışı yapan bu tür internet sitelerinden korunduğunu ifade etti.

-”Güvenli İnternette abone sayısı 650 bini geçti”- Güvenli İnternet Hizmeti’nin 22 Kasım 2011 tarihinden itibaren internet servis sağlayıcıları tarafından sunulmaya başlandığını anımsatan Acarer, şunları söyledi: ”Güvenli İnternet Hizmeti, tercih eden internet kullanıcılarını yasa dışı ve zararlı içeriklerden korumaya yardımcı olmaktadır. Bildiğiniz gibi, Güvenli İnternet Hizmeti, talep eden kullanıcılara, ücretsiz olarak internet servis sağlayıcıları tarafından sunulan bir hizmettir.

Güvenli İnternet Hizmetini talep eden kullanıcılar bir SMS ile kolayca abone olarak bu hizmeti kullanabilmektedirler. Güvenli İnternet Hizmetini sunulmaya başlandığından itibaren dört ay içinde 650 binin üzerinde abone tercih etti. Kullanıcılar bu hizmete ilişkin olarak bize yoğun bir şekilde teşekkür mesajları gönderiyor.

Ayrıca, çok sayıda kişi ve kuruluş bu konuda bilgi sahibi olmak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna başvurmaktadır. Kurum olarak, internetin bilinçli ve güvenli kullanımı konusunda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını artırarak devam ettiriyoruz.”

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:11

İLGİLİ HABERLER