Asayiş
  • 31.10.2013 18:15

Zirve Yayınevi Davası’nda şok eden iddialar

Malatya’da 3 misyonerin öldürüldüğü Zirve Yayınevi Davası’nın duruşmasında sanık Varol Bülent Aral, “Cezaevinin girişinde Mehmet Ülger bana ’Bülentçiğim ancak bu çocukları bulduk, ne yapalım’ dedi” iddiasında bulundu.Zirve Yayınevi Davası’nın 86. duruşması Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.Duruşmada söz alan tutuklu sanık Hüseyin Yelki, “Cezaevinde takip ediliyorum. Yazdığım dilekçelerin içeriği diğer sanıklar tarafından biliniyor. Yazdığım dilekçeler diğer sanıklara cezaevi idaresi tarafından servis ediliyor. Cezaevinde de örgüt kurmuşlar. Cezaevinin soruşturulmasını istiyorum. Levent Ercan Gelegen kim ki benim dilekçemin içeriğini bilebiliyor. Doktora benim adıma dilekçe yazmış Levent Ercan Gelegen” ifadelerini kaydetti.Sanık Levent Ercan Gelegen ise, “Cezaevindeki Kur’an kursu hocası bana gelerek, ‘Hüseyin eski dinine geri dönmek için dilekçe yazmış. Sen de Müslüman oldun. Eğer sen de eski dinine döneceksen, bizi uğraştırma’ dedi. Dilekçenin içeriğinden bu şekilde bilgi sahibi oldum. Sorabilirsiniz” dedi.

Duruşma esnasında sanık Emre Günaydın, görüş günü nedeniyle izin istemesi karşısında Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, “Sen hiçbir duruşmaya katılmıyorsun, seninle ilgili bir sürü ifadeler kullanılıyor” diyerek, bundan sonra sanıkların duruşmaya katılmasını istedi.

Elbistan Cezaevi’nden duruşmaya görüntülü sistemle bağlanan sanık Varol Bülent Aral ise, “Cezaevi girişinde, Mehmet Ülger bana; ‘Bülentçiğim ancak bu çocukları bulabildik, ne yapalım’ dedi. Bunu Hamit Çeker ve Cuma Özdemir duymuş olabilir” iddiasında bulundu.

Bunun üzerine böyle bir konuşmayı duyup duymadığı sorulan sanık Emre Günaydın, “Duymadım, bizi kimse azmettirmedi” diye konuştu.

Sanık Abuzer Yıldırım ise, cezaevinin önünde kamera olduğunu, ancak ses almadığını öğrendiğini, buradaki konuşmaların dudak okumasıyla öğrenilebileceğini söyledi.

Duruşmada savunmasını yapan sanık Binbaşı Haydar Yeşil de, haklarındaki iddiaları kabul etmeyerek, soruşturmanın yürütüldüğü Malatya’da herhangi bir karar ve talimat verilmeden İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından neden Zirve Yayınevi Davası ile rapor hazırlandığını sorarak, “Bir gazeteye gönderilen e-mail ihbarı soruşturulmadan neden rapor hazırlanmıştır” ifadelerini kaydetti.

Duruşma esnasında sanıklar Abuzer Yıldırım ile Emre Günaydın izin alarak cezaevindeki görüş gününe gitti.
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:46

İLGİLİ HABERLER