Asayiş
  • 16.4.2016 16:26

23 terörist öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; Mardin Nusaybin’de devam eden operasyonda; altı bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilerek toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 235 olduğu bildirildi. 12 el yapımı patlayıcının imha edildiği operasyonda toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısının 529 olduğu kaydedildi.
Şırnak’ta devam eden operasyonda ise üç bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise 205 olduğu ifade edildi. Öte yandan operasyonlarda, bir el bombası, 100 Kaleşnikof piyade tüfeği fişeğinin, bir el telsizi ve çok miktarda tıbbi malzemenin ele geçirildiği, altı el yapımı patlayıcının da imha edildiği, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 590 olduğu bilgisi verildi.

Hakkari’nin Yüksekova’daki operasyonlarda ise, bir bölücü terör örgütü mensubu teröristin teslim olduğu, üç bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği belirtilerek, bir Doçka uçaksavar silahı, 10 Kaleşnikof piyade tüfeği, beş el bombası, iki tabanca, 48 tabanca fişeği, beş av tüfeği, çok sayıda Kaleşnikof piyade tüfeği ve Biksi makineli tüfek fişeği, dört gaz maskesi ve muhtelif elektronik malzeme; dört el yapımı patlayıcının imha edildiği belirtilerek, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısının 253 olduğu açıklandı.

Devam eden operasyonlarla ilgili diğer bilgiler şu şekilde: “Silopi’de devam eden operasyonda; bir Kaleşnikof piyade tüfeği, altı şarjörü ve bin fişeği, üç el bombası, iki roketatar mühimmatı, bir el dürbünü, bir kasatura, bir el yapımı patlayıcı düzeneği, bir araç telsizi ele geçirilmiş, iki el yapımı patlayıcı imha edilmiştir, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 30’dur. Diyarbakır Silvan’da icra edilen operasyonda; sekiz bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir, dokuz Kaleşnikof piyade tüfeği, 27 şarjörü ve 810 fişeği, bir tabanca, bir şarjörü ve 14 tabanca fişeği, beş taarruz el bombası, dört roketatar mühimmatı, 10 el yapımı patlayıcı düzeneği ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 70 kg amonyum nitrat, iki gece görüş dürbünü, iki el telsizi ve bir büyük telsiz ile çok miktarda yiyecek, giyecek, yaşam ve temizlik malzemesi ele geçirilmiştir.

MARDİN'DE EL YAPIMI PATLAYICI İMHA EDİLDİ

Mardin Mazıdağı’nda, yol kenarına tuzaklandığı tespit edilen bir el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. Siirt / Eruh’da, boş bir evde yapılan aramada, içleri patlayıcı ile doldurulmuş ve el yapımı patlayıcı düzeneği olarak hazırlanmış; dört adet 10 litrelik plastik bidon, sekiz adet 12 kg büyük mutfak tüpü, sekiz adet piknik tüp, üç adet 15 kilogramlık teneke, beş adet düdüklü tencere ve 150 kg amonyum nitrat ele geçirilmiştir.

BİTLİS'TE İKİ SIĞINAKTA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ
Bitlis Güroymak’da icra edilen operasyonda, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen iki sığınakta; dört Kaleşnikof piyade tüfeği, sekiz şarjörü ve 177 fişeği, 302 M-16 piyade tüfeği fişeği, 700 Biksi makineli tüfek fişeği, muhtelif yaşam ve sağlık malzemesi ele geçirilmiş, tespit edilen bir el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

ÜÇ BARINAKTA YAŞAM MALZEMESİ ELE GEÇİRİLDİ
Muş Hasköy’de icra edilen operasyonda, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen üç barınakta; çok miktarda yiyecek, yaşam ve sağlık malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirilmiştir.
Erzurum Şenkaya’da icra edilen operasyonda, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen bir sığınakta; çok miktarda yiyecek ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

İKİ DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU YAKALANDI
Hatay Altınözü’nde, Suriye’den Türkiye’ye sınırı yasa dışı yollardan geçmeye çalışan iki DEAŞ terör örgütü mensubu terörist yakalanarak gözaltına alınmıştır. Hakkari’de bir ve Şırnak’ta iki olmak üzere toplam üç bölücü terör örgütü mensubu terörist, güvenlik güçlerine teslim olmuştur. Tunceli Nazımiye’de, icra edilen hava harekatında, üç bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, bir Biksi makineli tüfek, bir M-16 piyade tüfeği ve bir Kaleşnikof piyade tüfeği ele geçirilmiştir.”  

UĞUR KAN YÜKSEK

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER