Gündem
  • 15.12.2019 15:52

'Acil' kodu ile Türkiye'den istenen İHA ve SİHA'lar KKTC'ye ulaştı

KKTC'nin Türkiye'den 'acil' koduyla Geçitkale'nin kullanılmak üzere istediği İHA ve SİHA'lar 3 TIR'a yüklenmiş halde KKTC'ye girdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, İsrail'in Rumlara 8 İHA verdiği, Fransa ve İtalya'nın savaş gemilerini Kıbrıs'a gönderdiği bir dönemde, 1982 yılında askeri maksatlar için inşa edilen Geçitkale Havaalanı'nın İHA ve SİHA merkezi yapılması kararı aldı. Karar üzerine dün gece 3 TIR, İHA ve SİHA, Gazimağusa gümrüğünden KKTC'ye girdi. Geniş güvenlik önlemleri arasında gümrükten çıkan tırlar, 01.30 sıralarında Geçitkale Havaalanı'na gönderildi.

Türkiye'den 'acil' kodu ile istendi

Doğu Akdeniz'de görev yapan sondaj ve savaş gemilerine eşlik eden İHA ve SİHA'lar yarından itibaren Geçitkale'den havalanacak.

KKTC Başbakan Ersin Tatar, Türkiye'den 'acil' koduyla Geçitkale'nin kullanılmasının istendiğini belirterek, ''Bu istek karşısında hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin güvenliği için adım atıldı'' demişti. Geçitkale Havaalanı'nda, savaş uçaklarının sığacağı büyük beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında, pist de savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış ve iniş yapacağı şekilde inşa edildi. Alanla ilgili olarak alt ve üst yapının düzeltilmesi konusunda çalışmalar da yapılacak.

KAYNAK : YENİ AKİT

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Kayın Peder damadı için sermaye için kendini heder ediyor asgari ücretlilerin , EYt lilerin ve işsizlerin onun kitabında yeri yok; o damadın dolayısıyla kızının ihaları sihaları yok satıyor ben devlet diye İha ve siha fabrikasını kamu yararına devletleştirene derim millilik ve yerlilik vatana ve bayrağa saygı işte budur; tank fabrikasını katar ordusuna kiraya vermek hiç değil.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER