Gündem
  • 25.11.2020 12:01

Azerbaycan Ordusu Kelbecer'e ezan sesiyle girdi

Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı böyle duyurdu: "Şanlı Ayyıldızımız şimdi de Ezan sesleriyle birlikte Kelbecer’de dalgalanacak"

Ermenistan Azerbaycan karşısında aldığı tarihi yenilgiden sonra yıllardır işgal ettiği toprakları teker teker terk etmeye başladı. Gelen son dakika haberine göre, Azerbaycan ordusu Ağdam'dan sonra 27 yıldır işgal altında tutulan Kelbecer'e girdi. Ermeniler terk ettikleri topraklarda bulunan her şeyi yakıp yıkarken işgal altında tuttuğu topraklara binlerce yüzlerce yerleştirdiği ortaya çıktı... Milli Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada "Şanlı Ayyıldızımız şimdi de Ezan sesleriyle birlikte Kelbecer’de dalgalanacak" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ordusu 44 gün süren çatışmaların ardından hem cephede hem de diplomasi masasında Ermenistan karşısında kazandığı zaferin ardından işgal altındaki topraklarına geri dönüyor.Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusunun Kelbecer'e girdiği duyuruldu.

Azerbaycan ordusunun 27 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan Kelbecer iline girdiği bildirildi.

Azerbaycan ordusu Ermenistan’ın teslim ettiği Kelbecer’e yerleşiyor. Rusya’nın ara buluculuğuyla Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan anlaşma gereği, Ermenistan’ın boşalttığı Kelbecer’e Azerbaycan ordusunun asker sevki devam ediyor. Azerbaycan ordusuna ait askeri araç konvoyunun sevkiyatı sabahın erken saatlerine kadar devam ettiği gözlemlendi.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI DUYURDU: AZERBAYCAN KELBECER'E GİRDİ

 Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusunun Kelbecer'e girdiği duyuruldu. Açıklamada, ordunun geçeceği dağlık güzergahın mayınlardan temizlendiği kaydedildi.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

Ermenistan 15 Kasım'da vermesi gereken Kelbecer'i zamanında boşaltamadığı için Azerbaycan'dan 10 günlük ek süre alarak, işgal ettiği bölgeyi 25 Kasım'da vermeyi taahhüt etmişti.

Ateşkes gereği 20 Kasım'da Ağdam'dan çekilen Ermenistan, Laçın'ı da 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verecek. Azerbaycan'ın batısında, Ermenistan sınırında, Dağlık Karabağ'ın kuzey batısındaki Kelbecer, 1993'te Ermenistan tarafından işgal edilmişti.

KAYNAK: AA

İLGİLİ HABERLER