Sağlık
  • 29.1.2020 15:41

Coronavirüsünden nasıl korunmalıyız? Hayat kurtaracak bilgiler

Tüm dünyanın diken üstünde olduğu Coronavirus salgınına karşın Kanada Sağlık Bakanlığı ne gibi önlemlerin alınması gerektiği ile ilgili bir genelge yayımladı. Genelgede önemli uyarılarda bulunuldu.

Tüm dünyanın en büyük korkuları arasında yer alan ve Çin'den yayılan Coronavirüs Avrupa ve ABD'ye de sıçradı.

Kanada Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelge ile salgına karşı alınması gereken tedbirleri sıraladı.

Coronavirus grip salgınının çok ciddi ve ölümcül olduğu uyarısı yapılan genelgede virüsün enfekte olduktan sonra tedavisinin henüz mümkün olmadığı belirtildi.

Genelgede virüsün önlenmesi için birçok madde sıralandı. Bunlardan en önemlileri; Boğazı nemli tutmak ve kurumasına izin vermemek, susuz kalmamak çünkü boğaz zarı kuruduğunda, virüsün 10 dakika içinde vücuda girdiği saptandı.

Yaşa göre çocuklar için 50-80cc , yetişkinler için ise 30-50cc ılık su içilmesi gerekiyor. Suyun ise tek bir seferde ve bol miktarda değil boğazı nemli tutmaya devam edecek kadar içilmesi gerektiği belirtiliyor.

Genelgede 2020'nin Mart ayının sonuna kadar, kalabalık yerlere gidilmemesi, özellikle tren veya toplu taşımada maske takılması ve kızarmış veya baharatlı yiyeceklerden kaçınarak bol miktarda C vitamini tüketilmesi tavsiye edildi.

Coronavirus belirtileri nelerdir?

Genelgede virüsün belirtilerine de yer verildi;

1. Tekrarlanan yüksek ateş

2. Ateş sonrası uzun süreli öksürük

3. Yetişkinler genellikle huzursuz hissederler

4. Çok şiddetli baş ağrısı

5. Solunumda zorlanma

İLGİLİ HABERLER