Ekonomi
  • 26.4.2019 09:30

Dolar güne hareketli başladı

Dolar/TL, dün Merkez Bankası toplantısından faizlerin yüzde 24'te sabit tutulmasına karşın sıkı para politikasına ilişkin yumuşayan ifadeleri nedeniyle 5.98 üzerini gördü. Piyasalar, kur ve petrol fiyatlarındaki yükselişle enflasyon beklentisinin karamsarlaşmasına karşın faiz indirimini dışlamayan metin nedeniyle gelecek haftaki enflasyon raporu toplantısında açıklama bekliyor. 26 Nisan cuma günü dolar 5.94 ile açıldı ve günün ilk saatlerinde yarım puan değer kazanarak 5.95 üzerine çıktı

Dolar kuru, dün Merkez Bankası toplantısında faiz değişmezken 'ek sıkılaştırma' ifadesinin PPK metninden çıkarmasıyla sert yükseldi ve Türk Lirası varlıklar kayıp yaşadı.

Uzmanlar metindeki değişikliklerin güvercin ve daha "gevşeme yanlısı" bir tonda olduğuna dikkat çekerken 5.89 olan dolar/TL bir anda 5.9820'ye kadar yükseldi.

VURUN TL’YE!

Dolar kuru 4-5 haftada 5.20'lerden 6'ya yaklaşırken, TL yılbaşından bu yana yüzde 10'un üzerinde değer kaybetti. Borsa İstanbul'daki kayıp yüzde 2'yi aştı, bankacılık endeksi ise yüzde 4'ün üzerinde geriledi.

Merkez Bankası'nın toplantı metninde kur ve petrol fiyatlarının önceki dönemin aksine enflasyonu yukarı çeker hale getirildiği de öne çıktı. Enflasyon konusunda Merkez Bankası'nın önceki toplantıya göre daha karamsar olduğu anlaşılmasına rağmen neden güvercin mesaj verdiği de soru işaretleri uyandırdı.

26 Nisan cuma günü dolar kuru 5.94 ile başladı ve günün ilk saatlerinde yarım puan değer kazanarak 5.95 üzerine çıktı. 5.95 Euro 6.63, sterlin ise 7.68 TL'den işlem görüyor.

Uzmanlar gelecek hafta sunumu yapılacak olan enflasyon raporunda metnin daha net bir anlatılarak soru işaretlerinin kaldırılmasını bekliyor. Geçen haftadan bu yana tartışma konusu olan Merkez Bankası rezervleriyle ilgili verilecek bilginin yanı sıra 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili yapılan itirazlar hakkındaki gelişmeler ve AK Parti'nin Kızılcahamam kampı da piyasaların yakın takibinde olacak.

Piyasalar seçimle ilgili gelişmeler ve S-400 konusuyla birlikte ABD - Türkiye gelişmelerini de takip etmeyi sürdürüyor. Yurtdışında ise ABD ilk çeyrek büyüme rakamı gelecek.

 

Yorumlar (1)

  • - EKONOMİST

    Ülkemde soğanın kilosu 10 TL ye çıktı ülkem büyüyor milletimi büyüyor ; FETÖ ve dış güçler bunu kıskanıyor dolar ile oynuyor yani TL soğanın karşısında kan kaybediyor sen misin depoculara terörist diyen onlarda soğanı piyasaya sürdüler bu sefer bol gelince vatandaşta çürüttü çöpe attı Türk Milleti soğana muhtaç hale geldi Ey Mahsuni uyanda bak ülkem bu beceriksiz soroz cu batıcı yönetim eliyle soğana mahkum olmuş .!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER