Asayiş
  • 24.5.2019 18:21

FETÖ'cü savcı Osman Şanal'a FETÖ'den 11 yıl hapis

Osman Şanal'a FETÖ'den 11 yıl hapis

Eski savcı Osman Şanal'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

FETÖ üyeliğinden yargılanan eski savcı Osman Şanal'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

CHP Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı iken, FETÖ'cü eski savcı Osman Şanal tarafından makamında zorla gözaltına alınmıştı. Cihaner gözaltının ardından tutuklanmıştı.

NE OLMUŞTU

Fethullah Gülen’in devlet içindeki pozisyonunun peşine 2009 yılında o dönem Erzincan Başsavcısı olan eski CHP Milletvekili İlhan Cihaner düşmüştü.

Cihaner, Erzincan Başsavcısı iken, “Fetullah Gülen grubuna” yönelik, kara para aklama, casusluk KPSS ve polis akademisi sınav sorularını elde ederek kamuda kadrolaşma suçlarını kapsayan başlıklarla soruşturma başlattı.

İlhan Cihaner, yürüttüğü soruşturma kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) bir yazı yazarak, ellerinde Fethullahçılarla ilgili suçlamalara dayanacak olacak bilgi, rapor olup olmadığını sordu. MİT'e sorulan sorular arasında "Fethullah Gülen'in herhangi bir ad altında Müsteşarlığınızın ya da başka güvenlik/istihbarat birimleri ile organik bağının bulunup bulunmadığı" da yer aldı.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER