Yerel seçimlerde kim nereyi alır

17.3.2014 - 08:52

Ankete göre, AK Parti 22 büyükşehirde ipi göğüslerken CHP 5, MHP 1, BDP ise 2 büyükşehirde önde görünüyor. Ankete göre, AK Parti, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van'da yarışı önde götürüyor. CHP'nin birinci parti olduğu büyükşehirleri Aydın, Tekirdağ, Muğla, Mersin ve Eskişehir oluştururken, MHP sadece Adana'da, BDP ise Mardin ve Diyarbakır'da birinci sırada bulunuyor. AK Parti'nin ipi göğüsleyeceği büyükşehirler arasında İstanbul ve Ankara başta geliyor. En büyük seçim yarışının yaşandığı İstanbul'da AK Parti'nin oyu yüzde 45 görünürken, CHP'nin yüzde 37 oyu bulunuyor. İstanbul'da MHP'nin yüzde 5, HDP'nin de oy oranı yüzde 6 olarak görünüyor. Ankara'da Melih Gökçek'le Mansur Yavaş arasında yaşanan seçim yarışında AK Parti'nin yüzde 47, CHP'nin de yüzde 35 oyu bulunuyor. Mevlüt Karakaya ile seçim yarışını yürüten MHP'nin ise oy oranı yüzde 14.

İKİ BELEDİYE DİKKAT ÇEKİYOR

AK Parti'nin seçim yarışını önde götürdüğü büyükşehirler içerisinde CHP'li iki belediye İzmir ve Antalya'daki sonuçlar da dikkati çekiyor. Ankete göre, Binali Yıldırım'la seçim yarışını götüren AK Parti İzmir'de yüzde 44 oyla birinci parti durumunda. CHP'nin yüzde 43, MHP'nin yüzde 6, HDP'nin ise yüzde 2 oyu bulunuyor. Antalya'da ise Menderes Türel'i aday gösteren AK Parti'nin yüzde 39, mevcut belediye başkanı Mustafa Akaydın'la yoluna devam eden CHP'nin yüzde 37 oyu bulunuyor. MHP'nin yüzde 15 oyu bulunurken HDP yüzde 4 oy alıyor.

AK PARTİ'NİN ÖNDE OLDUĞU İLLER: Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Karaman, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sivas, Tokat, Uşak, Yalova, Yozgat.

CHP'NİN ÖNDE OLDUĞU İLLER: Çanakkale, Kırklareli, Sinop, Zonguldak.

MHP'NİN ÖNDE OLDUĞU İLLER: Kastamonu, Osmaniye.

BDP'NİN ÖNDE OLDUĞU İLLER: Hakkâri, Şırnak, Tunceli.
5 İLDE YARIŞ KIYASIYA GEÇİYOR: Artvin (CHP ve AK Parti yüzde 42), Bartın (MHP ve AK Parti yüzde 33), Batman (AK Parti ve BDP yüzde 44), Karabük (AK Parti ve MHP yüzde 40), Iğdır (AK Parti ve BDP yüzde 32)

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.