ALTIN FİYATLARI TEPETAKLAK

20.3.2008 - 12:16

Özellikle ekonomiye ilişkin kaygılar, hammadde fiyatlarıyla birlikte altında da sert bir düşüşe neden oldu.

Hafta başında 1032 dolara kadar tırmanarak rekor kıran altın fiyatları son üç günde yönünü aşağı çevirdi. Özellikle ABD Merkez Bankası'nın (FED) 0.75 puanlık faiz indiriminin ardından yaptığı açıklamada ekonomideki risklere dikkat çekmesi, önümüzdeki dönemde ekonomik aktivitelerin zayıflayacağı beklentisini doğurdu. Bu beklentiyle birlikte altın serbest düşüşe geçerken dün yüzde 6'lık değer kaybıyla son iki yılın en kötü performansını gösterdi. Altın fiyatları bugün de yüzde 4'e yakın değer yitirdi ve 908 dolara kadar geriledi.

Altındaki düşüşte doların euro karşısındaki hızlı değer artışı da etkili oldu. Dolar hafta başında euro karşısındaki 1.59'lu seviyelerden bugün 1.54'lere kadar yükseldi. 

Altının hafta başında gördüğü en yüksek fiyat ile bugün gördüğü en düşük fiyat arasında tam 124 dolar fark oluşurken, fiyat tepede iken altın alanlar sadece üç günde yüzde 12 zarar yazdı.
 
Altın fiyatları son iki gündeki sert düşüşe karşın halen yılbaşına göre yüzde 10 primli seyrediyor. 

Emtia analisti Cai Luoyi, altınla birlikte diğer emtilarda da düşüşün sürebileceğini belirtti. Luoyi, ABD ekonomisindeki tedirginlikler nedeniyle artık yatırımcıların eskisi kadar çok pozisyon almayacağını düşündüğünü ifade etti.

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.