Mehmet Görmez'den FLAŞ 'Dini nikah' açıklaması

5.11.2014 - 09:28

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'Türkiye’de dini nikah meselesi nice kadınların mağduriyet sebebidir. Çünkü hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, CNN Türk’te yayınlanan Başka Şeyler programında Serdar Tuncer’in sorularını yanıtladı.

Görmez, İzmir AK Parti Kolları Başkanı Özen Irmak’ın, “Camide resmi nikah kıyılması için Diyanet'e başvuracağız" açıklaması üzerine; "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevleri arasında böyle bir başvurunun karşılığı yoktur. Ancak şunu ifade etmek isterim, insanoğlunun hayatta gerçekleştirdiği en önemli akit ve ahittir nikah. Ahit olmak itibarıyla ahlaki, akit olmak itibarıyla da hukuki sorumlulukları vardır. Nikahın karşılıklı sorumlulukları vardır. Belki Türkiye'de şu sorun vardır. Resmi nikah, dini nikah ikilemi. Bunu konuşmak lazım. Herhangi bir ön yargıya kapılmadan, belediyeler kıyıyor. Kanun koyucu bunu nüfus idaresine verebilirdi, kaymakamlıklara, valiliklere de verebilirdi. Müftülüklere de verebilirdi. Dolayısıyla bu ikilem Türkiye'de daimi bir sorundur. Hatta dini nikah meselesi nice kadınların mağduriyet sebebidir. Çünkü hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur” dedi.

Başkan Görmez, “Bizim Diyanet mensupları resmi nikahı görmeden, dini nikahı kıymazlar. Ve bu yasaktır. Bildiğiniz gibi hakkında işlem yapılır. Ancak bu nikah sadece cami görevlilerinin, Diyanet mensuplarının kıydığı bir nikah değildir. Başka insanlar da bu nikahı kıyabiliyorlar. Dolayısıyla belki önce bu ikilemden nasıl kurtuluruz, birincisi bunun üzerinde düşünmek lazım. İkinci üzerinde düşünmemiz gereken husus da nikah sadece seküler bir akit değildir. Yani sadece belediye başkanının 'Sizi karı-koca ilan ettim' sözleriyle biten bir akit değildir. Bütün dinlerde, medeniyetlerde nikah aktinin bir manevi boyutu vardır. Bir ilahi boyutu vardır. Nikah aktinin şahidi Allah'tır, meleklerdir. Dolayısıyla bunu da düşünmek lazım. Siz bunu her yerde kıyabilirsiniz. Ama Resulullah Efendimiz Hz. Fatima ile Hz Ali'nin nikahını Mescid-i Nebi'de kıymıştır. Diğer nikahları nasıl kıydı onu bilmiyorum ama bunun bize tarihi belgeleri vardır." şeklinde konuştu.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın nikahın camilerde yapılması konusunda zorunluluk haline getirmenin anlamı olmadığını vurgulayarak; "Ben 3 ay arayla iki kızımı evlendirdim. Hepsinin de resmi nikahının ardından Ahmet Hamseki Camii'nin mihrabında, hanımefendiler bir tarafta, beyefendiler bir tarafta Kuran okunarak nikah akti yapıldı. Yani bu aslında Anadolu'da birçok yerde yapılır. Ama bunu bir zorunluluk haline getirmenin anlamı yok. Gerek de yok. Ancak ikilem üzerinde düşünmek lazım. Geçen sene Danimarka bütün dini kurumlara nikah kıyma yetkisi verdi. Hatta bizim Türkiye'den gönderdiğimiz cami görevlilerine de nikah kıyma belgesi verdi. Bu belgeyi almayan imamlara da 'Geri, Türkiye'ye dönün' demeye kalkıştı. Ama biz yasalarımız buna elvermediği için, resmi nikahı bile orada onlara kıydıramadık, üzülerek belirteyim,bazı vatandaşlarımız kilisede nikahlarını kıymak zorunda kaldılar. Dolayısıyla evrensel boyutu da var” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dini nikahın nice çocuk gelinlerin sebebi olduğunu açıklayarak; “Bunun üzerinde hukukçuların, sosyal bilimcilerin ön yargıları, korkuları bir tarafa bırakarak biz bu ikilemden vatandaşlarımızı nasıl kurtarabiliriz. Her Türk vatandaşı önce resmi nikahı kıyar, sonra hoca arar, bir dört duvar arasında... Bu ikilemin varlığı pek çok kötü niyetli insanların da yanlış işler yapmasına vesile olmuştur. Nice kadınlarımız mağdur olmuştur. Nice çocuk gelinlerin sebebi bu olmuştur. Sosyal konuları da düşünerek, bu konuların üzerinde düşünmek gereklidir” değerlendirmelerinde bulundu.

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.