IŞİD, '322 kişiyi öldürdü'

2.11.2014 - 22:27

Irak hükümeti, Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in ülkenin batısındaki Anbar vilayetinde, Sünni Elbu Nimr aşiretine mensup 322 kişiyi öldürdüğünü duyurdu.

Aşiretten 50 kişinin Pazar günü öldürüldüğü bildirildi.

Irak İnsan Hakları Bakanlığı, 50 cesedin bir su kuyusunda bulunduğunu, aynı aşiretten 65 kişinin de kaçırıldığını ve 'savaş tutsağı' olarak alıkonulduğunu söyledi.

Bakanlık ayrıca, IŞİD'in aşirete ait tüm çiftlik hayvanlarını da çaldığını belirtti.

Pazar günü öldürülen aşiret mensupları arasında kadınlar ve çocuklar da bulunuyordu. Sünni aşiretin 'IŞİD'e karşı tavır aldığı' gerekçesiyle hedef olduğu bildiriliyor.

Aynı aşiretten yaklaşık 50 kişi Cumartesi günü öldürülmüş, bazı aşiret mensuplarının da cesetleri hafta başında toplu mezarda bulunmuştu.

Hükümet aşiretleri çekmeye çalışıyor

Bağdat'tan bildiren BBC muhabiri Orla Guerin, IŞİD'in Pazar günü, Ramadi'nin Ras al Maa köyünde yaptığı toplu infazın "IŞİD'e karşı direnenlerin ödeyeceği bedel" olarak IŞİD'in yaptığı bir uyarı niteliğinde olduğunu söylüyor.

Associated Press haber ajansına konuşan yerel bir yetkili, aşirete mensup birçok kişinin IŞİD'in geçen ay ele geçirdiği Hit kentinden kuzeydeki Ras al Maa köyüne göç ettiğini söyledi.

Elbu Nimr aşireti, Anbar'da IŞİD'e karşı Irak hükümetine destek çıkmıştı.

Şii yetkililerin çoğunlukta olduğu Irak hükümeti, IŞİD'e karşı mücadelede kilit öneme sahip gördüğü aşiretleri kendi safına çekmeye çalışıyor.

Associated Press haber ajansına göre yaklaşık 30-40 bin aşiret nüfusundan yalnızca 5 bini Bağdat hükümetini destekliyor.

Muhabirler, aşiretlerin hükümetin kendilerine yetki vermesini ve ulusal karar alma mekanizmasında yer almayı istiyor.
 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.