REZALET DİZBOYU!.. EŞLERİNİ DEĞİŞTİREN BİR ÇİFTTEN İNANILMAZ İTİRAFLAR...

REZALET DİZBOYU!.. EŞLERİNİ DEĞİŞTİREN BİR ÇİFTTEN İNANILMAZ İTİRAFLAR...
2.1.2005 - 17:16

ELİF KORAP

Onları ikna etmek tam iki ay sürdü. Melih (35) ve Merve D. (32) 10 yıllık evli bir çift. Yedi yıldır ise swinger (eş değiştirme) yaşam tarzını sürdürüyorlar.
Türkiye'de 1500'ün üzerinde swinger çift olduğunu ve bu çiftlerin birbirleriyle devamlı irtibat halinde bulunduklarını, tavsiye usulüyle yeni insanlarla tanıştıklarını duymuştum. Yani bilmediğimiz gizli bir örgütlenme vardı Türkiye'de. Kötü anlamda söylemiyorum. Haklı olarak gizli. Çünkü pek çoğu iş güç ve de çoluk çocuk sahibi, içimizden insanlar. Hangisi çıkıp da böyle bir şeyi açıklamaya cesaret edebilir ki... Onlara ulaşmak zor olmadı aslında. Pek çok swinger çiftle bağlantıya geçtim. Ama tahmin edebileceğiniz gibi röportaj talebini hep geri çevirdiler. Ama haklarını da yememeli. Her gittiğim çift tarafından başka çiftlerle tanıştırıldım. Reddeden "Bir de şuna sorun" diyordu. Sonunda Merve ve Melih D. ile tanıştırıldım. Önce elbette onlar da kabul etmediler röportajı. Gizli kamera endişesi taşıyorlardı. "Milliyet için röportaj yapacağız. Kamerayla ne işimiz var?" desem de ikna etmem iki ay sürdü. Sonunda onlar fotomuhabiri arkadaşım Bünyamin (Aygün) ve benden, tabii biz de onlardan korka korka buluştuk. Aslında bu karşılıklı korkma durumu da iyiye işaretti. Yani en azından herkes birbirinden korktuğuna göre, ortada kötü niyetli birileri yoktu. Özetle, gencecik, iki çocuk sahibi bir çift büyük bir cesaret örneği göstererek Türkiye'deki swinger ortamını anlattılar.
Ne onların ne de röportajı yapanlar olarak bizim amacımız böyle bir yaşam tarzını tavsiye etmek ya da yermekti. Türkiye gibi bir ülkede hiç de azımsanamayacak sayıda insan bunu yaşıyorsa, bunun nasıl bir yaşam tarzı olduğunu, Türkiye'de nelerin değiştiğini, nelerin yaşandığını görmekti istediğimiz. Swinger nedir, nasıl buluşurlar, aldatmak onlar için ne anlama geliyor, bir Türk erkeği nasıl olur da karısını kıskanmaz gibi sorulara yanıt bulmaktı...

Önce, kimsiniz siz? Ne iş yaparsınız, kaç yıldır evlisiniz...
Melih D.: Ben 35 yaşındayım. Karım 32. 10 yıllık evliyiz. Üniversite yıllarından dört yıllık bir beraberliğimiz vardı. Biri sekiz, biri dört yaşında iki taptığımız çocuğumuz var. Bu arada ben turizmciyim. Turlar düzenliyorum. Merve de özel bir şirkette çalışıyor. Sıradan insanlarız işte. Yeter mi?

Yeter. Swinger olmak ne anlama geliyor? Bu sapkınlık mı, sapıklık mı, bir fantezi mi, nedir?
Melih D.: Evli çiftlerin eşlerini değiştirmesi diyebiliriz. Bunun bir yaşam tarzı olduğunu düşünüyorum.

"Kocam eş değiştirelim deyince şok geçirdim, beni deniyor sandım"
Siz nasıl swinger oldunuz?
Melih D.: Evliliğimizin üçüncü yılındayız. Yani yedi yılı devirmişiz swinger olarak. O sıralar cinsel hayatımız monotonlaşmış. Özellikle de oğlumuzun doğumundan sonra... İşim gereği interneti çok kullanıyorum. Biraz da arayış içindeyim. Sohbet odalarına giriyorum. Orada swinger çiftlerle karşılaşıyorum. Ve bu yaşam tarzının ne olduğunu öğreniyorum. Bir yıl boyunca da eşimden gizli bu çiftlerle konuşuyorum.

Kafanızda bunu yaşama fikri var mı?
Melih D.: Önceleri yok. Ama sohbet ettikçe daha sıcak bakmaya başlıyorum. Yine de karıma açamıyorum.

Merve D.: Açamaz çünkü o zamana kadar aşırı derecede kıskanç bir adam. İşe mini etekle, hatta dar pantolonla gitmeme bile katlanamıyor.

Eee...
Melih D.: Bir yılın sonunda artık bu isteğimi karıma açmaya karar veriyorum. Bununla ilgili bir CD alıyorum ve bunu eşimle birlikte izliyoruz. Bu bizim için dönüm noktası. Konuyu açıyorum. "İnternette böyle bir şey var, araştırdım, evli çiftler arasında eş değişimi olduğunu duydum. Böyle bir deneyim yaşayalım mı?" diye soruyorum. Ve çok büyük bir tepki geliyor.

Merve D.: İlk etapta "Böyle bir şey olamaz. Benim aklım, mantığım bunu almıyor" dedim. Bir yandan da acaba beni mi deniyor diye düşünüyorum. Bu kadar kıskanç bir adam, aman Allahım bana eş değiştirelim teklifinde bulunuyor. İlk yaşadığım şoktu tabii ki.

Ya sonra?
Melih D.: Eşimin böyle bir deneyim yaşamayı istemesi için bir yıl daha geçiyor.

Merve D.: İlk şoku atlattıktan sonra uzun süre bunu düşündüm. İnsan tereddüt ediyor. Türk kadınının yetiştirilme tarzında eşinizle böyle bir paylaşım yok çünkü. Ama internette diğer çiftlerle konuştuktan, tecrübelerini dinledikten sonra bunu istediğime karar verdim.

Peki, ya ilk deneyim?
Merve D.: Ben kabul edince arayışa başladık. İnternette çiftlerle konuştuk. İlanlar bıraktık. İçlerinden bize en uygun olanını seçtik. Birbirimizi web kamerası aracılığıyla bilgisayar ekranında görmüş ve beğenmiştik. Bir ay telefonla konuştuk. Sonunda buluşmaya karar verdik.

Ne hissettiniz?
Merve D.: Buluştuğumuzda mı? Korktuk! İlk kez böyle bir şey yaşıyoruz. Çok heyecanlıydık. Oturduk, kahve içtik. Güzel bir diyalog oluştu aramızda. Karşınızdakinden elektrik alıyorsanız, bunu belirtiyorsunuz. Ama illa olacak diye bir şey yok. Hiç kimseyle konuşamayacağımız şeyleri paylaştık. Cinselliğe bakışlarımızı, nelerden hoşlandığımızı, cinsel isteklerimizi anlattık. Daha sonra kadınlar arasında bir diyalog kuruldu. Bir gün açtım telefonu. "Artık olacaksa olsun. Ne yapalım, yapalım mı yapmayalım mı?" diye sordum. "Sen nasıl düşünüyorsun?" dedim. "Olumlu" dedi. "Eşimden elektrik aldın mı?" diye sordum. "Evet aldım" dedi. Ben de aldım. "Tamam, nasıl yaşayalım?" dedi. Nerede olsun diye konuştuk. Yer konusu çok önemli. Ev ortamı olmuyor. Çünkü aile ortamındasın. Çocuklar var.

Otelde buluştunuz yani...
Merve D.: Evet. Bir otelde ayrı ayrı odalar tutuldu. Sonra aynı odada bir araya geldik. Yemek yedik, içki içtik. Alkol cesaret verici tabii. Saatler ilerledikçe zaten eşler arasında bir heyecan ve yakınlaşma başlıyor. Eşler önce kendi eşleriyle beraber oluyor. Daha sonra çiftler karışıyor. İnanılmaz bir atmosfer var.

Sabah olduğunda pişmanlık var mıydı?
Merve D.: Pişmanlık, hayır duymadım. Zaten biz bir karar almıştık. O ortamdan sonra bir süre bu konuyu konuşmayacaktık. Hiçbir şey olmamış gibi davrandık.

Evli olmak şart mıdır eş değiştirmek için?
Merve D.: Evet. Bu sadece bizim talebimiz değil, Türkiye'deki swinger çiftlerin büyük kısmının ön şartı. Çünkü sen evlisin ve karşındakinden de bunu bekliyorsun.

Melih D.: Evli olması önemli çünkü gizlilik şart. Türkiye'de bazı tabular yıkılmamış durumda. Ortak tanıdıkların ya da başka çiftlerin referansı olmadan böyle bir deneyim mümkün olmuyor. Zaten Türkiye'de çoğu swinger çift birbirini tanır. Olumsuz bir şey olursa hemen duyulur. Büyük bir kulüp gibiyiz. Bir çifti rahatsız eden bir çift bu işi yapmaya devam edemez. Hemen elenir. Düşünün ki siz evlisiniz. Eşinizle bu paylaşımı yaşıyorsunuz. Adam evli değil. Parayla bir hayat kadınını alıp gelebilir. Siz onunla eşinizi paylaşıyorsunuz. Yarın öbür gün sizi tehdit edebilir. Ayrıca sağlık yönünden de çok tehlikeli. Gerçi çiftler çoğunlukla kondom kullanıyor. Yani "Türk'e bir şey olmaz" düşüncesi swinger ortamında geçerli değil.

Çiftler arasında gizli bir anlaşma mı var? Ya iki kişi arasında aşk başlarsa?
Merve D.: Bu ortamda duygusallık körelmiş olacak. Sadece kendi eşinle aranda olabilir. Sadece o olay yatakta olup bitecek. Bu ilişkinin normal yaşantına yansımaması gerek. Çocuklarınız, belli bir sosyal statünüz var. Herkesin orada oluş nedenini bilmesi gerek.


"Kocası zorlayınca sinir krizi geçiren kadınlar var"
İyi de siz de bir Türk erkeğisiniz. Pek çokları gibi karınızı namusunuz olarak algılamanız dikte edilerek büyüdünüz. Nasıl olup da karınızı kıskanmıyorsunuz?
Melih D.: Haklısınız. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, bir tarafta töre cinayetleri, bir tarafta başka hayatlar yaşayan insanlar. İki kültürü birden yaşıyoruz bu ülkede sanırım. Bunları yaşayanlar da aynı toprağın insanları. İlk konuştuğum çiftlerden biri şunu söyledi: "Eşinle birlikteyken işyerinde gördüğün güzel bir kadını düşünüyor musun?" "Evet"ti yanıtım. "İşte aldatma budur" dedi. Sonra bunu düşündüm.

Yani aldatma kavramına bakışınız mı değişti?
Melih D.: Evet. Kafada başkasını arzulamak aldatmak bana göre. Eşinle ortak bir paylaşım yaşamak değil. Bu deneyimi yaşadıktan sonra karşımdaki insanı birinin malı değil de kendinden sorumlu bir birey olarak kabul ettim sanırım. Kıskançlığımı kontrol etmeyi öğrendim. Aynı şey kadın için de geçerli. Swinger olmak kadının kendini bulması demek bana göre. Cinsel açıdan baskı altında yetişmiş kadın böyle bir ortamda cinselliğini sınırsız yaşayabiliyor ve özgürleşiyor.

Merve D.: Eskiden kadınlığımın farkında değildim. Bu bir gerçek. Ama şimdi öyle değil. Beğenildiğimi gördüm. Erkeklerin beni beğendiklerini, benimle olmak istediklerini fark ettim. Aldatmak bence dürüst olmamak. Swinger ortamında bir şey yaşanacaksa birlikte yaşıyorsun. Görüşlerimiz çok değişti. Bu olayı ister ayrı ayrı ortamlarda eş değiştirerek, ister aynı ortamda beraber yaşayabiliyorsunuz. Ama biz ayrı ayrı olmasına sıcak bakmıyoruz. Zaten eşinin neler hissettiğini görmek için bu ortama giriyorsun. Ayrı odalarda olursa bu bir tür aldatma bence.

Melih D.: Biz duygusal doyumu, grup seks yaparak karşı çiftte değil, cinsel fantezilerimizi paylaşarak birbirimizde buluyoruz.

Swinger çiftler birbirlerine internet dışında nasıl ulaşıyor?
Melih D.: Söylediğim gibi tavsiyeyle. Daha önce beraber olduğunuz bir çiftten hoşlandıysanız bu tekrarlanıyor. Veya üçüncü bir çift bulunuyor. Veyahut senin daha önce beraber olduğun bir çifti onlarla da tanıştırabiliyorsun. Onlar hoşlanırsa görüşebiliyorlar. Ya da diyelim üçüncü çifti siz beğenmediniz ama karşı taraf beğendi. Onlar dört kişi onu yaşayabilir, siz de onları izleyebilirsiniz.

Kadının rolü nedir böyle bir ortamda?
Merve D.: Belirleyici olan kadındır. Kadın istemezse böyle bir ortama girmen mümkün değil. Zaten son aşamada iletişimi kadınlar kuruyor, kadınlar karar veriyor, anlaşıyor, her şeyi belirliyor. Kadının diğer tarafı beğenmesi çok önemli.

Kocasının zoruyla böyle bir ilişkiye giren kadınlar da var mı?
Merve D.: Ben görmedim ama bir araya geldikten sonra sevişme başladığında sinir kirizi geçiren kadınlar olmuş. İçi yana yana giren kadınlar da vardır. Belli ki eşlerinin zoruyla ya da beni bırakır korkusuyla gelmişler. Bunları duyuyoruz.

Evlilikleri bitenler de oluyordur bu yüzden herhalde...
Böyle bir paylaşım çiftlerin birbirlerine daha fazla bağlanmasına neden olabildiği gibi bu yüzden boşananlar da oluyor. Mesela kadın istemiyorsa, kocasının zoruyla ya da onu kaybetmek korkusuyla geliyorsa, onların evliliği bu deneyimden sonra tamamen bitiyor. Çevremizde ilişkisi bu yüzden bitenler var. Ama evliliklerini kurtaranları da gördük. Biz kimseye gidip bunu deneyin, yapın demiyoruz. Özellikle de ilişkisi oturmamış, yeni evli, birbirini iyi tanımayan insanlar bunu denememeli.

"Karımı paylaşıyorum diyebilmek zor"
Türkiye'de bire bir tanıştığınız kaç swinger çift var?
Melih D.: Türkiye'de birbirlerini tanıyan, haberleşen 1500-1600 çift var. Biz karı koca yedi yılda bu çiftlerden 1200'üyle tanıştık. Tabii ilişki yaşadık anlamında söylemiyorum. Tanıştık. Zaten çoğuyla konuşursunuz ama hepsiyle yatağa gitmezsiniz. Her tür insan var bu 1200 çift arasında. Doktoru da, avukatı da, ev hanımı da...

Çevrenizde swinger olduğunuzu bilen var mı?
Melih D.: Hayır yok. Böyle bir şey mümkün değil. Çevremizde normal yaşantımıza devam ediyoruz. Belki de swinger olduğunu bilmediğimiz dostlarımız da vardır! Bir arkadaşımızın başına geldi bu. Swinger çiftlerden biriyle internette uzun süre yazışıyor ve sonunda buluşuyorlar. Bakıyorlar ki adam arkadaşımın patronu. Çok büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar. Ve sohbet ediyorlar. Ama bir birliktelik yaşanmıyor.

Merve D.: Yabancılarla bunu paylaşmak çok daha rahat.

Melih D.: Bir erkek için eş değiştirdiğini itiraf etmek daha zor. Çünkü doğuştan erkeğe sahiplenmek öğretilmiş. "Karımı paylaşıyorum" diyebilmek zor. Otomatikman "Ben yetersiz miyim?" diye düşünebilir insan.

Siz düşündünüz mü bunu?
Melih D.: Hayır. Ben kendim istediğim için olmadı.

Buluşmaya giderken ne giyersiniz? Özel bir hazırlık olur mu?
Merve D.: Tabii. Yeni yeni fantezi iç çamaşırları alınıyor. Hazırlanılıyor.

Pazar donuyla karşınıza çıkan olmuyor mu yani!
Merve D.: Oluyor tabii! Ama benim için böyle bir şeyi gördüğüm anda biter! İstemem. Özen göstermek önemli. Bir de tabii temizlik çok önemli.

Yaş kıstasınız var mı?
Melih D.: Yok.

60 yaşında da olabilir mi yani?
Melih D.: Olabilir. O andaki elektriği yeterli. Öyle bir sınır yok. Tabii seçenler çok. Bu kişisel diye düşünüyorum. Bizim öyle bir kaygımız yok.
(MİLLİYET)

 

MAGAZİN HABERLERİ
Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
; ;