Gündem
  • 30.5.2006 12:28

İMAM HUTBEYİ LAPTOPTAN OKUYUNCA İSLAM ALEMİ KARIŞTI

Suudiler laptoptan hutbeyi tartışıyor
<ı>Sarat Abidah Camisi imamı cuma hutbesini laptoptan okuyunca bakanlık ceza verdi. Destek verenler ise "Teknoloji İslam'a aykırı değildir" diyor.

Suudi Arabistan'ın Asır bölgesinde bugünlerde hararetli bir tartışma yaşanıyor: "Laptoplu imam caiz midir?" Tartışmanın çıkış nedeni ise Sarat Abidah Camisi imamının cuma hutbesini yanında getirdiği laptoptan (dizüstü bilgisayar) okuması! Olay karşısında şaşıran cemaatten bazıları imamı takdir ederken bazıları da 1400 yıllık geleneğe karşı geldiği için bundan hoşlanmadı. Tartışmalar üzerine imam hakkında soruşturma başlatan Din İşleri Bakanlığı da cezayı kesti! İmam her ne kadar, "Vaktim yoktu, o yüzden vaazımı dizüstü bilgisayarımdan okumak zorunda kaldım" dese de bu cevap Bakanlığı ikna etmeye yetmedi.

TARTIŞMA BÜYÜDÜ
Bu davranışın uygulamaya yani "içtihat"a karşı gelmek olduğunu söyleyen Bakanlık "Bu şekilde cemaatin dikkati dağılır. İnsanlar hutbenin içeriğine konsantre olamaz" diyerek cezayı savundu. Ancak Bakanlığın kararı tartışmaları bitirmek yerine daha da alevlendirdi. Cezayı uygun bulanlar, "Binlerce yıllık bir gelenek var. İmamlar hutbelerini el yazması kağıtlardan ya da Kuran'dan okur" diye imama cephe aldı. Karara karşı çıkanlar, teknolojinin kullanılmasına engel olmanın "geri kafalılık" olduğunu söyleyerek bunun sonunun modern dünyadan kopmak olduğunu söylüyor. Bölge halkından bir öğretmen Yaser El Hamdi, "Yıllarca fotoğraflar da yasaklandı. Ama şimdi kullanılıyor. Asıl sorun modern teknolojiyi kullanmanın İslam'la çeliştiği düşüncesi. İyi işler için kullanıldığında teknolojinin dinimizle çelişen bir yanı yok" diye konuştu. İşadamı Abdullah El Fadel ise tartışmayı bir adım ileri taşıdı: "Bakanlık ceza vermek yerine hutbeleri e-maille göndermeli. Asıl ortaklık bu şekilde sağlanır. Böylece Her din alimi de başına buyruk fetva veremez!"

İLGİLİ HABERLER