Gündem
  • 14.3.2020 12:15

Kabe'yi tavaf eden kuşlar ebabil çıktı

 Kabe ziyarete kapatıldı ama tavaf durmadı: Bu sırada Kabe’yi Ebabil kuşları tavaf etti

Suudi Arabistan'dan gelen son dakika haberi akıllara durgunluk verdi. Koronavirüs sebebiyle Kabe'ye ziyaretlerin durdurulduğu anda yaşanan bir olay, akıllara durgunluk verdi. Suudi Arabistan'ın dezenfekte çalışmaları için Kâbe-i Şerif, Kâbe-i Muazzama veya Beyt-i Atik olarak Kâbe'yi ziyarete kapatmasının ardından bir süre sonra Kâbe tekrar tavafa açıldı.

Umreye giden bir Türk'ün sosyal medyada paylaştığı video büyük yankı uyandırdı. Çünkü o videoda, Kabe'nin koronavirüs yüzünden ziyaretçilerin tavafına kapalı olduğu anlarda, üzerinde Ebabil kuşlarının tavaf ettiği görüntüler yer alıyordu.

ebabil ile ilgili görsel sonucu

Bilindiği üzere Ebabil Kuşları'nın Kâbe'yi koruduğu Ebrehe'nin ordusuna karşı koruduğu Kur'an-ı Kerim'deki Fil Suresi'nde geçiyor. İşte o görüntüler ve Ebabil kuşları hakkında bilmek istedikleriniz…

ebabil ile ilgili görsel sonucu

Tüm dünyayı tehdit eden ölümcül coronavirüs salgınının kutsal mekanlarda yayılmasını engellemek için Suudi Arabistan yönetimi Kâbe-i Şerif, Kâbe-i Muazzama veya Beyt-i Atik olarak da bilinen Kâbe'yi bir süre ziyaretlere kapattı. Dezenfekte çalışmalarının ardından Kâbe yeniden ziyarete açıldı. Çok nadir olarak ziyaretlere kapatılan Kabe-i Şerif'in kapalı olduğu anlarda çok ilginç bir olay yaşandı.

ebabil ile ilgili görsel sonucu

Sosyal medyada Kâbe'nin kapatılması ardından birçok paylaşım yapıldı. Kimi Kâbe'nin kapatılmasını eleştirdi, kimi hastalık için Kâbe'nin daha öncede kapatıldığını savundu. Kimi ise dezenfekte çalışmaları sürerken bir grup kişinin tavafa devam edebileceğini savundu. Çeşitli kaynaklarda, Kâbe'deki bu görüntüleri çekenin ise bir Türk umreci olduğu belirtildi.

Kâbe kapalıyken Ebabil Kuşları'nın Kâbe'yi tavaf ettiği görüntüler duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de yer alan Fil suresinde, bu kuşlar anlatılıyor. Ebabil Kuşları Kâbe'yi yıkmak için gelen dönemin en acımasız ve İslam düşmanı Yemen Valisi Ebrehe'nin ordusuna karşı taşlarla savaşmıştı. Kâbe'yi tavaf eden Ebabil Kuşları'nın görüntüsü Ebabil Kuşlarıyla Kâbe'nin nasıl koruduğunu yeniden akıllara getirmiş oldu.

ebabil ile ilgili görsel sonucu

Ebabil kuşu, kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavisli bir kuş türüdür. Gece-gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar. Geceleri gören bir türdür.

Yalnızca üreme dönemlerinde yere inip, kayalıklardaki ve yüksek binaların çatılarındaki yuvalarında uyurlar. Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar. Türkiye'de ilkbaharda görülmeye başlar, sonbaharda güneye göç ederler.

Çıkardıkları sesler ve görüntüsüyle görenleri adeta büyülemektedir. Genellikle şehirlerde yaşayan bu kuş türü, kırlangıç kuşuyla benzediği için zaman zaman karıştırılmaktadır. Ebabil kuşu yaşam sürelerinin yüzde 90'ınını havada süzülerek geçirirler. Ebabil kuşlarının çok sayıda türü vardır.

Türkiye'de ise bu türlerden 4 tanesi yaşamaktadır. Bu kuşlar göçmen kuşlar arasında yer almaktadır. Türkiye soğuk olduğu için kış aylarında Afrika'ya göçerler. İlkbaharın sonuna doğru da tekrar Türkiye'ye gelir. Ebabil kuşlarının ortalama ömür süreleri ise 27 yıldır. Yuvalarını kalabalık yerlere yapmazlar.

Bumeranga benzer kanatları kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına sahiptirler ana rengi kahverengi olarak bilinen Ebabil gökyüzünde siyah renge bürünmektedir. Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar yuvaları çatıların uzak noktasındadır ve çok hızlı hareket ederler.

ebabil ile ilgili görsel sonucu

Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir. Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak çok da nadirdir.

Ebabil kuşları Kuran-ı Kerim'de adı geçen nadir kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresi'nde yer almaktadır.

Kuran-Kerim'de de yer alan kuş Ebabil kuşları Kabe'yi yıkmak için gelen; dönemin en acımasız ve İslam düşmanlığı yapan Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır.

Bir yılda yaklaşık 200 bin km. uçar. Tek eşlidir. Eşler, biri ölene kadar çoğunlukla ayrılmazlar. Yavru besleyen bir yetişkin günde 10 bin böcek yiyebilir.

İLGİLİ HABERLER