Sağlık
  • 29.12.2018 14:06

Kanser ölümcül olmaktan çıkıyor

Uzmanlar, kanser tedavisinde hastalığı öldürücü olmaktan kurtaran yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemle kansere yakalanmayan bir kişiden kanser hastasına hücre nakledilebilecek.

İngiltere’de yayın yapan The Daily Telegraph gazetesi, Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nün kanser dâhil bazı hastalıklar için kontrol hücreleri sağlayacak ‘bağışıklık bankaları’ oluşturacağını bildirdi. Gazete, kanser hastalarının gelecek yıldan itibaren bu yeni tedaviyi alabileceklerini aktarırken, yeni yöntemin kademeli olarak hastalar üzerinde kullanılacağını okuyucularına duyurdu.

İmmünolog ve yeni tedavi yöntemini geliştiren uzmanlardan biri olan Adrian Heidi, “Bağışıklık sistemini kanserle mücadele için kullanmak, hastalık için ideal bir tedavi yöntemi. Bu yöntem birçok hastanın maruz kaldığı kimyasalın kullanımı da önler” dedi.

Bağışıklık bankaları oluşturma fikrinin birçok insanın tedaviye erişebileceği anlamına geldiğini belirten uzman, her yıl dünya çapında 35 milyon insanın kanserden etkilendiğini ifade etti.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER