EN MERAK EDİLEN CİNSEL SORULAR...

14.4.2011 - 00:20

Eşimle dört yıldır evliyiz ve hâlâ ilişkiye giremedik.

Eşimle dört yıldır evliyiz ve hâlâ ilişkiye giremedik. Sonunda bir terapistle tedaviye başladık. Eşime terapi sürecinde nasıl yardımcı olabilirim? F.D./İzmir

Vajinismus tedavisi, hem kadın hem de erkek için anlaşılması zor bir süreçtir ve kocanın rolü çok önemlidir. Eşinize karşı daha toleranslı olmalı ve vajinismusu birlikte aşabileceğinizi ona hissettirmelisiniz.

DESTEK TERAPİSTİ
Tedavi boyunca bazı duygusal sıkıntılar yaşayabileceğinizi, eşinizi her koşulda sevdiğinizi, ondan asla vazgeçmeyeceğinizi ona sık sık söylemeniz etkili olur. Vajinismus tedavisinde erkek, destekleyici cinsel terapist rolünde olmalıdır. Verilecek ev ödevlerinde ortaya çıkabilecek sorunların aşılmasında, bir cinsel terapist gibi destekleyici ve yol gösterici olabilmelisiniz. Ayrıca aceleci olmamalı, sürecin bazen yavaş, bazen hızlı ilerleyebileceğini bilmeli, eşinizin duraksamalarını başarısızlık olarak görmemelisiniz.

Kıskançlık seksten soğutur
Altı yıllık evli bir kadınım, eşim çok kıskanç. Kendimi kapana kısılmış gibi hissediyorum. Kıskançlığı arttıkça aramızda cinsel sorunlar başladı. F.Ç./İstanbul
Kıskançlık yaşayan kişilerin pek çoğunda, bu duygu ile baş edemedikleri, kıskandıkları eş ya da partner ile ilişkilerinin bozulduğu ve ilişkilerinin eski güzelliğini yitirdiği görülür.

KARŞISINDAKİNİ SUÇLAR
Kıskanılan kişinin kendisini kapana kısılmış gibi hissetmesi ile birlikte, kıskanan kişi de yoğun bir acı yaşamaktadır. Kıskanan kişi huzursuz, mutsuz, sürekli karşısındakini suçlar bir ruh halindedir. Eşini sürekli takip eder, onun yaşantısını sınırlar ve baskı oluşturarak onu kaybetmeyeceğini düşünebilir.

SEVGİ VE SAYGI AZALIR
Kıskançlığın ölçüsü arttıkça olumsuz etkisi de artar ve sağlıksız davranışlara sebep olabilir. Kıskançlıklarla zedelenen evlilikte sevgi, saygı ve güven azalmaya başladığı için cinsel yaşam da sekteye uğrayabilir. Kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm sorunları, erkekte ise sertleşme sorunları ve erken boşalma görülür.

Tadında kalırsa faydalı olur
Sekiz yıllık evli ve kıskanç bir kadınım. Eşimi fazla bunaltmıyorum, tadında kıskandığımı düşünüyorum. Sizce kıskançlığın olumlu yönleri var mıdır? G.B./İzmir
Eşleri bir arada tutmaya yarayan, evlilik bağlarını güçlendiren, hastalık derecesinde olmayan ve tadında bırakılan kıskançlık; ilişki için yararlı bile olabilir.

TADI KAÇMAMALI
Çünkü tadında bir kıskançlık; ilişkiyi canlı tutabilir, kişileri birbirine bağlayabilir, ilişkinin korunmasını sağlayabilir. Kıskanılan kişi kendini önemli ve değerli hissedebilir. Bunaltmayan kıskançlık; ilişkide var olan güzel duyguları güçlendirebilir. Bazı çiftlerde aşkın ateşlenmesini sağlayabilir ve sevişmeleri daha ihtiraslı kılabilir. Ancak, kıskançlığın tadı kaçırılırsa, ilgiden, sevgiden yoksun kalma kaygısı çok ciddi düzeylere ulaşırsa, bu hem kıskanan kişiye hem kıskanılan kişiye hem de ilişkiye zarar verebilir. (GÜNAYDIN)

Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
       Hakkımızda/Künye
       • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
       • Kuruluş : 21 Mart 2001
       • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
       • Editörler
       • Necmi Kurucu
       • Melek Baritoğlu
       2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
       Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.