IŞİD 3 peşmergenin kafasını böyle kesti
Fox TV'de canlı bomba paniği
Kadınlarla erkeklerin renkli savaşı

EN MERAK EDİLEN CİNSEL SORULAR...

Merhaba, kızlık zarının bozulması için penisin ne kadar içeri girmesi gerekir?.. Doğum kontrol hapını ilişki esnasında mı yoksa her gün mü içmeliyim?..

Özellikle yeni evliler ve bekarlar çocuk konusunda aceleci davranmak istemiyorsa mutlaka korunmalıdır. Prezervatif, spiral, doğum kontrol hapı gibi yöntemler hem bebekten hem de bulaşıcı cinsel hastalıklardan uzak tutar

* 25 yaşında yeni evli bir kadınım, bu ay adetim gecikti. Eczanelerde satılan gebelik testlerine güvenebilir miyim?


İdrarda gebelik testleri adet gecikmesi olmadan önce tanı koyamaz, ancak kanda gebelik testiyle en erken, korunmasız ilişkiden 10 gün sonra sonuç almanız mümkündür. Gebelik testlerinin ortak yönü, pozitif çıktıklarında hata paylarının çok düşük olmasıdır. Ama negatif çıktıklarında ise hata payları nispeten yüksektir.


* Merhaba, ben mastürbasyon yaparken sertleşmemde bir sorun olmuyor. Ama bazen kadınlarla ilişkiye girdiğimde, fazla sertleşme olmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Penisin sertleşmesi istekle ve uyarılma ile doğru orantılıdır. İlişkiye girdiğiniz kadına karşı duyduğunuz duygulara bağlı olarak sertleşmeniz değişebilir. Sorunuz psikolojik, dolayısı ile endişe edilecek bir durumunuz yok.


* Merhaba, ben 28 yaşındayım. Benim sol yumurtalığım 1 yıldır küçülmeye başladı. Yumurtalığım küçülmeye başladığından beri spermim de az gelmeye başladı. Bana ne önerirsiniz?


Yumurtalığınızın küçülmesi normal bir durum değil. Sebebi organik bir sebeptir. Bu nedenle mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmanız gerekiyor.


* Merhaba, ben yeni tanıştığım yabancı bir kadınla ilişkiye girdim. Şimdi AIDS'e yakalanmaktan korkuyorum. Korunmasız olarak ilişkiye girildiğinde hastalığın bulaşmama ihtimali ne kadardır?

Normal yoldan AIDS'li kişi ile ilişkiye girildiğinde mutlaka hastalık kapılacak diye bir şart yoktur. Ancak böyle bir şüpheniz varsa mutlaka test yaptırmalısınız ve bu testi bir süre sonra tekrarlamalısınız.


* Merhaba, ben idrar yaparken tutup yapıyorum. Bu şekilde idrar yapmamın erken boşalmama faydası olur mu? Teşekkürler.

İdrar yaparken tutup bırakmak doğru değildir. Bunun erken boşalmaya etkisi olmaz. Belki boşalma sırasında penis başının sıkılıp tutulması sonra bırakılması erken boşalma için faydalı olabilir.

İlişki sonrası kanama NORMAL değildir!

* 28 yaşında 5 yıllık evli bir kadınım. Eşimle ilişkiye girdikten sonra kanamam oldu. Yeniden ilişkiye girmekten korkuyorum. Ne yapmam gerekir?


İlişki sonrası kanamanın sebepleri mutlaka muayene olmanızı gerektiren sebeplerdir. En sık nedenleri rahim ağzında yara, polip, hormonal düzensizlik ve yumurtalık kistleridir. En kısa zamanda bir jinekologa başvurmanızı öneriyorum. Normal koşullarda hiçbir şikayeti olmayan kadının bile her kadının yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmesi ve smear yapmasını öneriyorum.


* Doğum kontrol hapını ilişki esnasında mı yoksa her gün mü içmeliyim?

Doğum kontrol haplarının etkili olabilmesi için düzenli kullanmak gerekir. İlacı kullanmaya başlanılan ilk iki ay, koruma yüzdesi yeterli seviyede olmadığı için, ek korunma yöntemlerinden yararlanılmalıdır.

Kızlık zarı vajinanın girişindedir

* Merhaba, kızlık zarının bozulması için penisin ne kadar içeri girmesi gerekir? Ben kız arkadaşımla sevişirken sadece penisimin ucu girdi. Hiç kanama olmadı. Zarın bozulma ihtimali var mı?


Kızlık zarı hemen vajenin girişindedir. Normal bir cinsel ilişkide, kızlık zarı vajinanın önünde duran, koruyucu bir perdedir. Penisin başının dahi vajinaya girmesi ile kızlık zarı yırtılır. Zarın yırtılması ile az miktarda kanama olur. Yani, kan gelmiş ise kızlık zarı kesinlikle yırtılmıştır.

Hamilelik için en az 1 yıl

* 8 aylık evliyim. Korunmuyoruz, ama hamile kalamadım. İlişkiye girmekte bir sıkıntımız yok. Bu benim kısır olduğum anlamına gelir mi?

Gebe kalmak için düzenli ve korunmasız bir şekilde, en az 1 yıl eşinizle cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. Ancak bir yılın sonunda, hekime başvurmakta yarar var. Yaşınızı bilmiyorum, 35 yaş üzerinde bu süre 6 ay olmalıdır. Bu arada unutmamanız gereken bir konu var: Adetin başladığı günü 1. gün, adet süresini 4 gün ve 28 günde bir adet görüldüğünü kabul edersek, yumurtlama 10-18. günler arasında (en çok 14. günde) olur. İşte bu dönemde, yani 10-18. günler arası gebe kalma şansınız yüksektir.

Penis eğriliği

* Merhaba, ben 25 yaşındayım. Benim penisimde eğrilik var. Bana bir rahatsızlık vermiyor, ağrım falan da yok. Ama penisimin sola doğru eğri olması moralimi bozuyor. Ameliyatla düzelme şansı var mı?

Eğrilik ilişkiye engel değilse, ağrı yapmıyorsa ve artmıyorsa ameliyat ile düzeltilmesi gerekmez. Eğer bu durumlar mevcut ise bir üroloji uzmanı ile görüşün. Ameliyatla düzeltme şansı olabilir. Lezyonun içine yapılan bazı enjeksiyonlar ile de kısmi düzelmeler görülmüştür.


Yılda 1 kez kontrol

* 28 yaşındayım. Bir süredir kokusuz, renksiz bir akıntım var. Ağrım sızım yok. Bu akıntı bir sorun oluşturur mu?

Normal şartlarda vajina ortamının nemli kalmasını sağlayan bir salgı mevcuttur ve bu salgı sağlık açısından gereklidir. Normal durumlarda kokusuz olan bu salgı berraktır. Hiçbir sorun olmasa da var olan bu akıntı fizyolojiktir yani normal bir akıntıdır. Biz her kadının en az yılda bir kez jinekoloji muayenesinden geçmesini öneriyoruz. (TAKVİM)

Çok Okunanlar

Polisler binanın etrafını sardı..
IŞİD'den korkunç bir infaz daha..
Bir MKYK üyesinin ifadesiyle, "Teşkilâtın genleriyle oynanmaya ...
Samanyolu Televizyonu Türksat uydusundan çıkarılmasının ardından devam ...
Sosyal medyada yayınlanan bu görüntüler korku filmlerini aratmayacak ...
Bu Çinlilerde insaf ve vicdan yok..
"Terör örgütünün içerisinde barınan terörist denir" diyen Cumhurbaşkanı ...
Yaşı 70'e dayandı ama çapkınlıklarını sürdürüyor...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ...
Florya'da bulunan bir oto galeride alacak verecek meselesi yüzünden ...
Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Görüş ve önerileriniz için info@habervitrini.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.