Medya
  • 31.1.2019 00:15

Yılmaz Özdil'in 2.500 TL'lik kitabı çalıntı çıktı

Yılmaz Özdil'in geçen hafta çıkarttığı 2 bin 500 liralık kitabına, akademisyen ve Anıtkabir Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güler'den tepki geldi. Güler kitabın kendilerinin makalelerinden alıntılandığını açıkladı.

Yılmaz Özdil'in 2500 TL'lik kitabı çalıntı mı?

Yılmaz Özdil'in çıkarttığı 1881 limitli kitabının 2 bin 500 liraya satılması bir yana, en çok gündem olan konulardan biri de kitabın kaynakçasız oluşuydu.

Kitabın içindeki bilgilerin teyidi noktasında birçok soru işareti sosyal medyada tartışma konusu olurken, Anıtkabir Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güler, Yılmaz Özdil'in kitabındaki bilgilerin derneğin makalelerinden atıfsız ve kaynakçasız olarak birebir kopyalandığını açıkladı.

KAYNAKÇA YOK, ATIF YOK
Ali Güler, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Özdil'e tepki gösterirken, kitaptaki ifadelerin birebir olarak kopyalandığını ve kaynakçasız, atıfsız bir biçimde kullanıldığını belirtti.

DÜN YAYINLANAN YAZIMIN DEVAMI... Yılmaz Özdil'in 498 sayfalık kitabında bizim eser ve makalelerimizden alınan ve ismimizden bahsedilmeyen,atıf yapılmayan,kaynakçada gösterilmeyen o kadar çok bilgi ve belge var ki.. Sadece çok temel ve bariz olan “aşırmaları” sizlerle paylaşıyorum pic.twitter.com/buEJbZKVBN

— Ali Güler (@Ali_Gulerr) 30 Ocak 2019

Güler, "Yılmaz Özdil'in 498 sayfalık kitabında bizim eser ve makalelerimizden alınan ve ismimizden bahsedilmeyen,atıf yapılmayan, kaynakçada gösterilmeyen o kadar çok bilgi ve belge var ki... Sadece çok temel ve bariz olan 'aşırmaları' sizlerle paylaşmak istiyorum." paylaşımıyla Özdil'in makalelerinden kullandığı kısımları paylaştı.

Özdil, kitabı için "Üzerinde 10 yıl çalıştık"ifadelerini kullanmıştı.

 

Yorumlar (1)

  • - DİN

    Diyanette böyle bir koleksiyon yapıp 5 Bin TL den satıp toplanan parayla bedava Kur'anı Kerim basıp milletime bedava dağıtabilir sakın ÖZDİL'in projesini çalmayın.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER