Dünya
  • 28.7.2022 12:31

170 milyon dolarlık bitcoinleri yanlışlıkla çöpe attı

Dünya bu adamı konuşuyor: 170 milyon dolar değerindeki Bitcoin'i yanlışlıkla çöpe attı

İçinde yaklaşık 170 milyon dolar (yaklaşık 3 milyar TL) değerinde Bitcoin barındıran sabit diskini yanlışlıkla çöpe atan James Howells, kripto parasını kurtarmak için milyonlarca dolarlık bir plan hazırladı.

Robot Köpekler İş Başında: Çöpe Atılan 8.000 Bitcoin'de Yeni Gelişme! ›  CoinTürk

2013 yılında 8 bin Bitcoin'in yer aldığı sabit diskini kazara çöpe atan James Howells, diskinden vazgeçmedi. İki gün önce Insider'da yayımlanan söyleşide, Boston Dynamics'in robot köpeği Spot'u da kullanarak 9 yıl önce kaybettiği disk için bir arama planı yaptığını söyledi.

UK Man Who Accidentally Dumped Bitcoin Worth Rs 3,000 Crore is Still  Looking for it

Galler'in Newport bölgesinde yaşayan adam, 2013'te ofisinde temizlik yaparken içinde 8 bin Bitcoin'in yer aldığı sabit diski kaza eseri çöpe attığını bildirmişti.Howells, çöplükte bir arama çalışması başlatmak için Newport Belediye Meclisi'ne defalarca başvursa da izin alamamıştı.11 milyon dolarlık plana göre, hem insanlardan hem de yapay zeka destekli makinelerden yararlanılarak çöplükte üç yıl boyunca sabit disk aranacak.

İki robot köpek de gün boyunca çöplerle boğuşup geceleri de "hazine avcılarına" karşı bölgede devriye gezecek.

Howells "köpeklere" Satoshi ve Hal adını vermek istediğini söyledi. Bu isimler, Bitcoin'in tarihinden geliyor. Zira kripto paranın esrarengiz mucidi, Satoshi Nakamoto takma adını kullanıyor. Tarihteki ilk Bitcoin işlemini yapan kişinin adıysa Hal Finney.

Bununla birlikte cihaz bulunsa da içindeki verilerin kurtarılamama ihtimali mevcut. Howells buna karşı veri kurtarma alanında çalışan uzmanlardan oluşan bir ekip kurdu.

"ÇOK YÜKSEK RİSKLİ BİR YATIRIM"

Uzmanlarla hazırladığı plan belediye meclisi tarafından kabul edilirse Howells, risk sermayedarları Hanspeter Jaberg ve Karl Wendeborn tarafından finanse edilecek. Bitcoin bulunursa ikili toplamda 50 milyon dolardan fazla para kazanacak.Jaberg, "Açıkçası bu samanlıkta iğne aramak gibi. Çok yüksek riskli bir yatırım" dedi.

Howells sabit disk bulunursa Bitcoin'in yaklaşık yüzde 30'unu elinde tutmayı planlıyor. Arama çalışmalarında yer alan işçilere kripto paranın yüzde 30'u ayrılırken Newport sakinlerinin her birine yaklaşık 60 dolar değerindeki Bitcoin dağıtılacak.

 

 

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi : 28.7.2022 11:39

İLGİLİ HABERLER