Gündem
  • 19.6.2024 11:16

53 yıl önce kaybolan jet bakın nerede bulundu?

53 yıl önce Vermont'ta bir jet ortadan kaybolmuştu. Uzmanlar onu Champlain Gölü'nde bulduklarına inanıyor

Kristina Nikita Coffey, 1971 yılında karlı bir gecede babasının bindiği uçağın hava kontrolörleriyle bağlantısını kaybedip Vermont'taki Champlain Gölü üzerinde kaybolduğunda dört yaşındaydı. 
Kaza yeri hiçbir zaman bulunamadı, ancak yıllar geçtikçe bulunacağını umdu. Davayla ilgili gazete kupürleri ve belgeler sürekli olarak birikiyor.

Bu yüzden kuzeni Barbara Nikitas'ın 28 Mayıs'ta bir haber vermek için araması sürpriz oldu: Bir sualtı araştırmacısı, babası George Nikita'nın 53 yıl önce kaybolan dört adamla birlikte bindiği jeti bulmuştu.

Vermont, New York, Québec renew historic agreement to protect Lake  Champlain | Vermont Business Magazine

Nikitas, CNN'e, arama yapan kişiyi kastederek, "Onu aradığımda sanırım şaşkına döndü çünkü Garry'nin arama yaptığını bilmiyorduk" dedi. “

Jetin su altındaki fotoğraflarını gören Nikita Coffey, bunun doğru uçak olduğunu bildiğini söyledi.

Babasını taşıyan uçak hakkında "Biliyordum" dedi. "Hayatım boyunca o uçağın resmine baktım."

Mystery of plane that vanished with five people inside solved after 53 years

O gece uçakta yaşananlar hâlâ bir sır.

27 Ocak 1971'de uçak Burlington, Vermont'tan Providence, Rhode Island'a doğru yola çıktı. Jeti bulan su altı araştırmacısı Garry Kozak'a göre kalkış, kontrol kulesi için normal görünüyordu. Ancak kalkıştan kısa bir süre sonra kontrolör tüm radar bağlantısını kaybetti. Kozak, jetten herhangi bir yardım çağrısı ya da iletişim olmadığını söylüyor. uçakta Nikita, Donald Myers, Robert R. Williams, III, Frank B. Wilder ve Kirby Windsor vardı.

Modern Tech For A Cold Case

Kozak, jeti bulmak için yapılan ilk aramanın başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi. Kış mevsimiydi ve şiddetli soğuklar gölü dondurmuştu, bu da daha sonraki aramaları imkansız hale getiriyordu. İlkbaharda buzlar eridi ve yapılan aramalarda uçaktan bir miktar enkaz çıkarıldı. Bunu daha fazla arama girişimi izledi. Kozak'a göre, önümüzdeki 53 yıl boyunca uçağı bulmak için 17'den fazla arama yapıldı ancak hepsi başarısız oldu.

Kozak, uçak kazasını ilk kez 1980'li yıllarda bir arkadaşından öğrenmişti. Bu kadar çok girişimin başarısızlıkla sonuçlanmış olması ilgisini çekmişti.

Kozak, CNN'e şunları söyledi: "Su altında bir şeyler bulma konusunda her zaman zorlandım, dolayısıyla herkesin bir şekilde unuttuğu bir şeyi çözmek benim için kişisel bir tatmin oldu." "İkincisi aile için, çünkü 2014 yılında aramalardan biri yapılırken aile üyelerinden bazılarıyla konuşmuştum."

Kozak, Aramalar yapılırken, uçağın aranan bölgelerde olduğunu ancak taramalarda gözden kaçırıldığını düşünüyor.

Kozak, "Yıllar boyunca birçok uçak kazası üzerinde çalıştım, ancak verileri okurken ne tür anormalliklere dikkat etmem gerektiği konusunda oldukça büyük bir zihinsel kütüphanem var" dedi.

A jet disappeared in Vermont over 53 years ago. Experts believe they've  found it in Lake Champlain | News | wsiltv.com

Kozak, kendi sahasında bazılarının kaya yığını gibi görünen şeyleri gözden kaçırabileceğini söylüyor. Yolcu Frank B. Wilder'ın oğlu Frank K. Wilder da aynı fikirde. Bu gerçeğe dayanarak uçağı bulmanın zor olacağını bildiğini söylüyor.

Wilder, "Çoğu insan uçağın tek parça olduğunu ve altta olduğunu ve bunu bulmanın kolay olacağını düşünüyor, ancak gerçekte uçak çok sayıda küçük parçadan oluşuyor ve bunu tespit etmek çok daha zor" dedi.

Kaybettim ve yeniden buldum

Jet, Burlington'a yaklaşık 3 mil uzaklıktaki Juniper Adası'nın batısında yaklaşık 60 metrelik suda bulundu. Uzmanlar, çekilen video ve resimlerden uçağın kırmızı ve siyah vurgulu şeritlerini görebiliyordu. Yakınlarda ayrıca iki türbin motoru ve kırık bir kanat gördüler. Enkaz alanı bozulmadan bırakıldı.

Aradan 53 yıl geçmesine rağmen yolcuların çocukları hayatlarının sonsuza dek değiştiği günü hala hatırlıyor.

“Annemin ağladığını ve bu korkunç çığlığı hatırlıyorum. O noktada tüm bunların ne anlama geldiğini gerçekten anladığımı sanmıyorum” dedi Wilder.

Nikitas kazanın annesi üzerindeki etkisini hâlâ hatırlıyor.

“Annem ve iki erkek kardeşi çok yakındılar. Her zaman birbirlerinin yanındaydılar ve sanırım o şöyle hissetti: 'Kardeşimin yanında olamam. Onu bulamıyorum. Düzgün bir şekilde gömemiyorum.' Bu her zaman bende yankı uyandırdı” dedi.

Robert Williams III'ün oğlu Charles C. Williams, yıllarca süren arama girişimlerinden ve bazı yanlış ipuçlarından sonra ailelerin taşınmak zorunda kaldığını söyledi.

Williams, "Bunun yarattığı belirsizliği açıklamak zor" dedi. “Altı ay bir yıla, bir yıl da ikiye dönüşüyor ve hiçbir yanıt alınamıyor. Bu aileler için gerçekten çok çok zor bir durum.”

Ancak birçoğu için aramalar hiç durmadı.

Nikita Coffey, kuzeni ile birlikte kaydettiği haberlerden alıntı yapılan diğer ailelere ulaşmaya başladı. Gruplarının bir destek kaynağı olduğunu söylüyorlar.

“Bu olay gerçekleşti ve sanırım hepimizin kendi yollarımıza gittiğini söylemek muhtemelen adil olur. Hayatınızı yaşıyorsunuz ve bu yükü tek başınıza taşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz” dedi Williams.

Wilder, "Harikaydı çünkü çoğu insan neler yaşadığınızı anlamıyor, ancak bu grupla anlıyoruz ve bu desteğe sahip olmak güzel" diye ekledi.

Hikayeyi daha fazla haber kaynağı aktardıkça Williams, vakayla ilgili ayrıntıların yeniden ortaya çıktığı bir dönemde insanların iletişime geçtiğini söylüyor.

“Onların kaybolması ve şimdi bir nevi yeniden bulunması. Bence insanların bunu görmesi ve onlara ulaşması çok güzel, ancak aileler için de bir üzüntü duygusu var çünkü artık biliyoruz” dedi Williams.

Nikita Coffey, kaza yerini bulmalarına yardım etmek için zaman ayıran herkese teşekkür ediyor. Bu kadar çok arama, başka bir arama başladığında konumların dışına çıkmalarına olanak sağladı.

“Onlar artık bir aile. Onlar hakkında yeterince şey söyleyemem. Yorulmak bilmez çabaları için onlara ne kadar teşekkür etsem azdır," dedi Nikita Coffey.

Artık kaza mahalli bulunduğuna göre, Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu bunun doğru uçak olduğunu doğrulamak için değerlendirmesini yapacak. NTSB sözcüsüne göre kurum, Federal Havacılık İdaresi'nden olayla ilgili bir bilgi paketi aldı.

"Bulunan şeyin ayrıntılarını ve onu bulunan enkazla olumlu bir şekilde ilişkilendirebilmemizin kesinlik derecesini değerlendireceğiz. Bunu takiben, enkazdan herhangi biri kurtarılırsa ve ne zaman kurtarıldığına ve hangi durumda olduğuna göre hangi düzeyde incelemenin uygun olacağını belirleyeceğiz," diye konuştu sözcü Peter C. Knudson CNN'e yaptığı açıklamada.

Kaza yeri bulunmuş olsa da, yolcuların çocukları için gelecek neslin de babaları hakkında bilgi sahibi olması önemli.

“Gerçekten ulaşmak istediğimiz şey bu” dedi. “(Onlar) sadece ailelerini, meslektaşlarını ve arkadaşlarını değil, kayıplarından dolayı pek çok insanın kalbinde bir delik bırakan beş harika adamdı.” 

Güncellenme Tarihi : 20.6.2024 13:33

İLGİLİ HABERLER