Dünya
  • 31.8.2023 23:06

74 kişi apartmanda diri diri yandı

JOHANNESBURG, 31 Ağustos (Reuters) - Johannesburg'da beş katlı köhne bir apartman bloğunda çıkan yangında 70'ten fazla kişi hayatını kaybetti; Bu evsizliğin yaygın olduğu bir şehirde yaşanan en kötü felaketlerden biri .

Bina tamamen boşaltıldı. Cesetler battaniyeye sarılı bir şekilde caddeye konuldu.

Social media footage shows deadly fire in Johannesburg

Yanan apartmanın bazı suç örgütlerince kullanıldığı ve evsizlerin burada yaşadaığı bildirildi. Bu nedenle cesetlerin kimliğinin belirlenmesinin neredeyse imkansız olduğu bildirildi.
Bir görgü tanığı, "Dördüncü kattan atlayan bir adam gördüm ve kendini kaybetti. Ambulans geldiğinde ölmüştü" dedi.

Johannesburg'daki yangının ardından

Hayatta kalan Omar Arafat, kaçmayı başardığı yangında 21 yaşındaki kız kardeşini kaybettiğini anlatırken tişörtüyle gözyaşlarını sildi.

Reuters'e verdiği demeçte, "Cam kırdım... ve yere düştüğümde sanki 'ölü' gibiydim" diyerek, başka bir kız kardeşin hastanede olduğunu ve ailenin tüm eşyalarını kaybettiğini ekledi.

Johannesburg'daki yangın kazasının ardından

Adli Patoloji Hizmetleri eyalet yetkilisi Thembalethu Mpahlaza, 12'si çocuk ve 24'ü kadın olmak üzere 74 cesedin çıkarıldığını söyledi.

Yetkililer daha önce 50'den fazla kişinin yaralanma nedeniyle tedavi altına alındığını belirtmişti.

Başkan Cyril Ramaphosa televizyonda yaptığı açıklamada, "Bu, sevdikleri bu korkunç şekilde hayatını kaybeden ailelerin hissettiği büyük bir trajedi" dedi. "Yangınla ilgili soruşturmaların böyle bir trajedinin tekrarını önleyeceğini umuyorum."

Sosyal medya görüntüleri Johannesburg'daki ölümcül yangını gösteriyor

Belediye Başkanı Kabelo Gwamanda gazetecilere verdiği demeçte, belediyenin burayı yerinden edilmiş kadınlara yönelik bir hayır kurumuna kiraladığını ancak "farklı bir amaca hizmet ettiğini" söyledi. Detay vermedi.

Johannesburg'daki yangının ardından

Bloğun girişindeki bir tabela, bu binanın Güney Afrika'nın apartheid geçmişinden kalma bir miras binası olduğunu belirtiyordu; burada Siyah Güney Afrikalılar, şehrin beyazların sahip olduğu bölgelerde çalışmalarına olanak sağlayacak olan "dompalarını" (dompalarını) toplamaya geliyorlardı.

Johannesburg, yaygın yoksulluk, işsizlik ve konut kriziyle dünyanın en eşitsiz şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Gauteng hükümetine göre burada yaklaşık 15.000 evsiz var.

Johannesburg'daki yangın kazasının ardından

Johannesburg'da, özellikle yoksul bölgelerde evlerde çıkan yangınlar yaygın. En yoksul ilçelerden biri olan Alexandra'da son beş yılda çıkan yangınlarda yüzlerce evin yerle bir olduğu görüldü.

Şehirde kronik elektrik kesintileri yaşanıyor; bu dönemde pek çok kişi ışık için mumlara ve ısınmak için odun ateşine başvuruyor. Yetkililer, yangının nedeninin halen araştırıldığını belirtti.

 

Güncellenme Tarihi : 31.8.2023 23:16

İLGİLİ HABERLER