Dünya
  • 17.1.2014 00:05

ABD askerleri direnişçileri benzin döküp yaktı

ABD askerlerinin Irak’ı işgal etmesinden sonra Ebu Garip Cezaevi’nde yaptığı işkencelerin fotoğraflarından sonra dün ikinci bir skandalın fotoğrafları ortaya çıktı.

TMZ adlı internet sitesi, Amerikan askerlerinin Irak’ta direnişçilerin cesetlerini yakarken çekilmiş fotoğraflarını yayınladı.

TMZ.com adlı haber sitesinde yayımlanan fotoğraflarda, Amerikan deniz piyadelerinin, Felluce’de bir evin bahçesinde yerde rastgele yatan direnişçilerin cesetlerini ateşe verdikleri görülüyor.

Pentagon Sözcüsü Albay Steven Warren, fotoğraflar için ”Askerlerimizden ummadığımız birşey” ifadesini kullanırken, ABD Deniz Piyadelerinin sözcüsü Yarbay Neil F. Murphy, sözkonusu fotoğrafların gerçekliğinin ve fotoğraflarda görülen ayrıntıların soruşturulduğunu, ayrıca yüzleri görülen deniz piyadelerinin kimliklerinin tespitine çalışıldığını bildirdi.

Fotoğrafların 2004 yılında Irak’ın Felluce kentindeki direnişten sonra çekildiği belirtilirken, TMZ sitesi, ellerinde 42 fotoğraf bulunmasına karşın fotoğrafların çoğunun içeriğinin “çok vahşice” görüntüler içerdiğini belirterek sadece bir kısmını yayınlayabildiklerini duyurdu.

DHA Dış

İLGİLİ HABERLER