Dünya
  • 26.5.2022 23:59

ABD'nin 7 eyaletine Maymun çiçeği virüsü yayıldı

ABD’nin 7 eyaletinde 9 maymun çiçeği vakasına rastlandığı bildirildi.

Yaklaşık 4 milyon mülteci ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye'ye, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yaparak eğitim desteği sağlandı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Rochelle Walensky,  düzenlediği basın toplantısında, dünyayı yeniden salgın tedirginliğine sürükleyen maymun çiçeği virüsü konusunda açıklamalarda bulundu.

7 eyalette tespit edildi

Walensky, ülkenin 7 eyaletinde 9 ayrı maymun çiçeği vakası tespit edildiğini, vakaların yerel laboratuvarlar tarafından belirlendiğini, tedavi ve yayılmasının önüne geçmek için yerel halk sağlığı yetkililerinin harekete geçtiğini belirtti.

Vakalarından bazılarının maymun çiçeği salgını olan bölgeye seyahat etmiş kişilerde görüldüğünü vurgulayan Walensky, halkı salgın konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

Virüs görülen eyaletler

Beyaz Saray'ın küresel sağlık güvenliği ve biyolojik savunma kıdemli direktörü Raj Panjabi ise basın brifinginde, dünya çapında bu ölçekte ve kapsamda bir maymun çiçeği salgınının daha önce görülmediğini ifade etti.

ABD’de vakaların görüldüğü 7 eyaletin California, Florida, Massachusetts, New York, Utah, Virginia ve Washington olduğu kaydedildi.

İLGİLİ HABERLER