Eğitim
  • 14.7.2009 11:17

ADRES UYUŞMADI, ÇOCUKLAR OKULSUZ KALDI...

İlköğretime yeni başlayacak öğrenciler, artık e-kayıt sistemiyle otomatik olarak okullara yerleştiriliyor.

Çocuklar, Milli Eğitim Bakanlığı'nca oturdukları semte en yakın kuruma yazılırken, velilere tercih şansı bırakılmıyor. İlk kez bu yıl uygulanan sistem, İzmir'de problem oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileriyle e-okul verileri uyuşmayan 108 çocuk, adres bilgisini dikkate alan e-kayıt kapsamında herhangi bir okula yerleştirilemedi.

Türk Eğitim-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Sami Özdemir, İlköğretim Okulları E-Kayıt Uygulaması'nın merkez okullarda yoğunluğun azaltılması bakımından doğru olduğunu ancak çeşitli sıkıntılara yol açtığını açıklıyor: "Mesela veliler adres değişikliği yaptığında gerekli tüm kurumlara naklini götürmüyor. Çocuğu da eski mahallesindeki okula yerleştiriliyor."

İzmir Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Çakal, sorunun çözümü için velilere şunları önerdi: "Veliler, istedikleri zaman evlerine en yakın okula, ikametgahlarını beyan ederek TC kimlik numarasıyla kayıt yaptırabilir. Bu yıl 1 milyon 283 bin çocuğun ilköğretim okuluna başlayacağı Türkiye'de aynı durumda 31 bin civarında çocuk var."

İLGİLİ HABERLER